O Hayat Benim'in Sakinesi diziden neden ayrıldığını anlattı

O Hayat Benim'in Sakinesi diziden neden ayrıldığını anlattı
O Hayat Benim'in Sakinesi diziden neden ayrıldığını anlattı
O Hayat Benim'den ayrılan ve dizide Sakine karakterini canlandıran Birgül Ulusoy, "Yapımcı sözleşme yenilenmesi için yapılan görüşmede bize 'size iş veriyorum. Allah'tan belanızı mı istiyorsunuz' dedi. Sinirimden güldüm" dedi. Ulusoy, dizide bir oyuncunun da yüzüne senaryoyu fırlattığını anlattı.

Fox TV’nin en çok izlenen dizilerinden ‘O Hayat Benim’den bu sezon ayrılan Sakine karakterini oynayan Birgül Ulusoy, ayrılığın perde arkasını anlattı. 

Millet gazetesinden Mustafa Kılıç'a konuşan Ulusoy, 20 yıllık oyuncu olduğunu ve yapımcının sözleşme yenilenmesi için yapılan görüşmede kendilerine "Size veriyorum daha Allah’tan belanızı mı istiyorsunuz" dediğini söyledi.

Röportajdan dikkat çeken bölümler şöyle:

- O Hayat Benim dizisinde fenomen karakter Sakine rolündeydiniz. Diziden önce Yeşim Ceren Bozoğlu, hemen ardından da siz ayrıldınız. Bu ayrılıkların sebebi nedir?

Şöyle bir cümleyle başlayayım. Bu cümleyi kullanmak için uzun süredir kafamda tutuyorum. Sana kısmet oldu. İnsan iyi giden bir evliliği bitirmez. Bitirebilmesi için akli dengesini yitirmiş olması gerekiyor. İyi giden bir evlilik sudan sebeplerden dolayı bitirilmez. Bu dizi iyi gitmeyen bir evlilik gibiydi ben de bunu daha fazla uzatmanın bir anlamı olmadığına karar verdim ve bitirdim. 60’ıncı bölüm sezon finaliydi ben de sabrettim ve işimi hakkıyla teslim ettim.

- Bildiğim kadarıyla yapımcı firma ekiple 39 bölümlük sözleşme yapmış ve sözleşmeyi uzun bir süre yenilememişti. Doğru mu?

Evet doğru. 39’uncu bölüm yaklaşırken sözleşmelerin yenilenmesi gerekiyordu. Tüm oyuncular menajerleri aracılığıyla yapım şirketiyle görüşür ve sözleşmeler yenilenir. Tabi sözleşme yenilemek demek aynı zamanda artış vermek anlamına da geliyor. Ayrıca firma, 25 yıllık oyunculuk hayatımda duymadığım bir üslup kullandı.

- Nasıl bir üslup kullandı?

Oyunculara size iş veriyorum, daha Allah’tan belanızı mı istiyorsunuz şeklinde bir üslup kullandılar.

- Tepkiniz nasıl oldu?

Böyle bir cümleyle karşılaşınca donup kalıyorsunuz. Sinirimden gülmüştüm.

- Peki, neden bu tepkiden sonra ayrılmadınız da sezon sonunu beklediniz?

Firmanın bu ciddiyetsiz tavırlarına rağmen işimi profesyonel olarak yapmaya çalıştım. Zaten bunun için de sezonun sonuna kadar dişimi sıkıp sabrettim. Sezonun son bölümü çekimlerini bitirince de hemen ayrıldığımı açıkladım.

- Dizinin Nuran’ı Yeşim Ceren Bozoğlu ile sıkı bir dostluğunuz olduğu biliniyor. Diziden ayrılmanızda onun etkisi oldu mu?

44 yaşında biriyim. Birinin diziden ayrılmasından etkilenip de diziyi bırakacak kadar çocuk değilim. İş biraz çığırından çıkmıştı.

- Nasıl çığırından çıktı biraz açar mısınız bu konuyu?

Gelincik yokuşu hikâyesiydi ‘O Hayat Benim’… Ama iş son zamanlarda yeni bir hal almaya başladı. Yeni gelen oyuncu arkadaşlar dizinin ruhuna adapte olamadılar. Adapte olamayınca da hırçınlaştılar. Bütün maraz bunların hırçınlaşmasıyla çıktı. Set çekilmez bir hal almaya başladı.

BİR OYUNCU YÜZÜME SENARYOYU FIRLATTI

- O zaman mı bırakmayı düşündünüz?

Benim oynadığım Sakine karakteri gittikçe kilit bir hal almaya başlamıştı. Oyuncu arkadaşlar benim sahnelerimin fazla olmasından rahatsızlık duymaya başladılar. Bunu ilk defa sana anlatıyorum. Setteki oyunculardan biri ‘her yerde Sakine, her yerde Sakine’ diyerek benim yüzüme senaryo tekstini fırlattı.

- Bunu yapan kimdi?

Boş ver… Hiç isim vermeyeceğim ama yıllarca önemli projelerde önemli rollerde oynayan bir oyuncu bunu yaptı. Bu yapılan terbiyesizliğe rağmen sezon sonuna kadar bekledim.

- Dizinin başrol oyuncusu Ceren Moray, oruç tutmadıkları için mahalleli tarafından şiddet gördüğünü iddia etti. Neler oldu o gün orada?

Olay basına yansıdığı gibi değildi.. Sektörel anlamda biraz özeleştiri yapmak lazım. Ramazan ayının ilk gününde sokağın ortasında bağırarak pasta kesmişler. Mahalle sakinleri ise buna tepki göstermiş ama şiddet yoktu.

Keşke bizim oyuncular oruç tutanlara karşı biraz saygı gösterselerdi, o zaman bu tatsız tartışmalar da yaşanmazdı.