O yolculuk şimdi gerçekleşiyor

O yolculuk şimdi gerçekleşiyor
O yolculuk şimdi gerçekleşiyor

Stephen Boyd ve Raquel Welch?in oynadığı 1966 tarihli ?Fantastik Yolculuk? filminde bilim insanları mikroskobik denizaltı Proteus?la damarlarında yol aldıkları diplomatın beynine ulaşıyorlardı.

Avustralyalı bilim insanları, vücuda enjekte edilebilen ve beyin ameliyatı yapabilecek nanorobot yaptı. Robot motoruna 1966 tarihli 'Fantastik Yolculuk' filmindeki mikroskobik denizaltıdan ilhamla Proteus adı verildi

PARİS - Avustralya’daki Monash Üniversitesi Nanofizik Laboratuvarı yetkililerinden James Friend, insan vücudundaki atardamarlara yerleştirilebilecek bir nanorobot üzerinde araştırma yaptıklarını söyledi. Bilim insanlarının 250 nanometre çapında bir nanorobot geliştirdiklerini belirten Friend, nanorobotun büyüklüğünün yaklaşık iki-üç saç teli kalınlığında olduğunu açıkladı.
Bu kadar küçük bir robot geliştirirken en büyük engelin yeterince güçlü bir motor elde etmek olduğunu, çünkü robotun kan damarlarındaki akıntıya karşı gelmesi gerektiğini söyleyen Friend, motora Proteus adını verirken 1966 yapımı ‘Fantastik Yolculuk’(Fantastic Voyage) filminden esinlendiklerini anlattı. 

Hollywood’un sevdiği konu
Filmde bir suikast girişimi sonucunda komaya giren önemli bir diplomatın hayatını kurtarmak için deneme aşamasındaki bir projede görevli bilim insanlarının, mikroskobik boyutlara küçültülen bir deni-zaltıya binerek kan damarları yoluyla diplomatın beynindeki pıhtıyı yok etmek için harekete geçmeleri anlatılıyordu. Filmde diplomatın bacağından vücuduna enjekte edilen denizaltının adı Proteus’tu.
Friend, geliştirilen nanorobotun filmdeki gibi bacaktan enjekte edilemeyeceğini, bu durumda beyne giden yolun çok uzayacağını, boyundan yerleştirilebileceğini söyledi.
Benzer konulu bir film de 1987 yapımı ‘Innerspace’di (İçimde Biri Var). Meg Ryan, Dennis Quaid ve Martin Short’un oynadığı filmde Jack Putter adlı karakterin içine Tuck Pendleton adlı minyatür bir deniz piyadesi enjekte ediliyordu.
“İnsan vücudunda atardamarlarda yüzmek zordur çünkü akıntı hızlıdır” diyen ve kanın kalp yakınlarında saniyede 1 m. hızla dolaştığını söyleyen Friend, uzmanların robotu uzaktan kumandayla kontrol çalışmaları yaptığını açıkladı.
Robotun başta gözlem amacıyla kullanılacağını söyleyen Friend, “Daha sonra kesme gibi faaliyetler için çalışacağız” dedi. Robotun beyinde uygun yere yerleştirilmesiyle zihnin okunup okunamayacağı ve istihbarat servislerince kullanılıp kullanılamayacağı sorusu üzerineyse Friend, “Bu mümkün olabilir ama beni hiç ilgilendirmiyor” dedi.

Feynman, 1959’da söyledi
Nanoteknoloji kavramını ilk kullanan kişi olan ABD’li fizikçi Richard Feynman, bu teknolojiden 60’larda söz etmişti. Kuantum elektrodevinimi çalışmalarıyla 1965’te Nobel Fizik Ödülü alan Feynman, minyatürize edilmiş enstrümanlarla nano yapıların ölçülüp yeni amaçlar doğrultusunda kullanılabileceğini söylemişti. Ünlü fizikçi ilk kez nanoteknolojiden söz ettiği 1959’daki konuşmasında malzeme ve cihazların moleküler boyutlarda üretilmesiyle başarılabilecekler üzerine bir sunum yapmıştı. (Yaşam Servisi)