Obama peynir ekmek gibi...

Obama peynir ekmek gibi...
Obama peynir ekmek gibi...

Adıyla acı sos bile üretilen Obama?nın dün ilk kez ziyarete açılan balmumu heykeline ilgi yoğundu. FOTOĞRAF: AFP

Seçim kampanyaları sırasında başlayan Obama'lı ürün çılgınlığı yemin törenine birkaç gün kala patlama yaptı. Mesajlı tişörtten acı sosa; kapan alıyor!

NEW YORK - 20 Eylül’de ABD başkanlık koltuğuna oturacak olan Barack Obama’nın, fotoğraflarının üzerinde bulunduğu ürünler tüm dünyada satış rekorları kırıyor. Seçim kampanyaları sırasında başlayan Obama ürünleri çılgınlığı yemin törenine birkaç gün kala patlama yaptı. Kasım ayında Obama bebeklerinin internet alışveriş sitesi eBay’de satış rekorları kırmasından sonra, yeni başkan hakkında yazılan kitaplar da Türkiye dahil birçok ülkede en çok satanlar listesine birinci sıradan girdi.
Yemin törenine katılacak olanların alışveriş çılgınlığıysa üzerlerinde taşıyacakları Obama tişörtlerinin satışlarını yukarı çekti. ABD’de tişörtten kupaya, şapkadan rozete, Obama fotoğrafı taşıyan her ürün yok satıyor. Üstünde ‘My future starts now: 01.20.2009’ (Geleceğim şimdi başlıyor: 20 Ocak 2009) yazan tişörtler ABD’lilerin yeni gözdesi.
Üzerinde first lady Michelle Obama’yla kızları Malia ve Sasha’nın fotoğraflarının olduğu hediyelik eşyalar da en az Barack Obama tişörtleri kadar ilgi çekiyor. Obama rozeti, acı sosu, golf topu, iskambil kartları, magnet’ler, kol saatleri ve karton Obama maketleri de en çok satan ürünler arasında.
Özellikle New York, Washington, Los Angeles’ta sokak modası da bu trende uydu. Üzerinde Obama fotoğrafı ya da onu hatırlatan herhangi bir figürün, yazının olduğu tişörtünü, şapkasını, kol saatini ve rozetini takıp gezen ABD’liler yeni başkanlarını heyecanla bekliyor.
Obama’nın Madame Tussauds Müzesi’ndeki balmumu heykeli de dün ilk kez ziyaretçilere gösterildi. Müzede başkana eşlik eden çalışma masası 100 yıllık bir tarihi eser.

Seküler yemin talebi
Bu arada ABD’de bir grup ateist, başkanın yemin töreninde yapacağı konuşmayı ‘yeterince seküler’ olmadığı gerekçesiyle değiştirmesini istedi. Konuşma metninde geçen ‘Tanrı yardımcım olsun!’ cümlesini beğenmeyen Kaliforniyalı ateist grubun sözcüsü Michael Newdow, Obama’nın tüm ABD’nin başkanı olduğunu, dolayısıyla inanmayan insanların durumunu da göze alarak seküler bir metin hazırlaması gerektiğini söyledi. (Yaşam Servisi)