Obama'dan kök hücre atağı

WASHINGTON - ABD Başkanı Barack Obama, embriyonik kök hücre araştırmalarına sonuna kadar destek vereceğini açıkladı. ABD halkı embriyonik kök hücre kullanmanın etik olup olmadığını tartışadursun Obama, eski Başkan George W. Bush’un aksine kök hücre araştırmaları konusunda çok ısrarlı.
Pazartesi yapacağı açıklamayla kök hücre politikasını anlatacak olan Obama, Science Debate 2008 adlı web sitesine yaptığı açıklamada “Kök hücre araştırmalarını sonuna kadar destekliyorum” diye konuştu, Bush dönemindeki sınırlandırmalar konusunda “Bilim dünyamızdaki kelepçelerin kırılması ve bilim alanında diğer uluslarla rekabet edecek seviyeye gelmemiz için bu yasakların kaldırılması şart” dedi. Embriyonik kök hücre konusunda 2001’de getirilen sınırlamaları kaldıracağını söyleyen Obama, kök hücre çalışmalarının titiz ve etik bir şekilde ilerletileceğini garanti etti.
Aile Araştırmaları Konseyi başkanı Tony Perkins ise Obama’yı eleştirerek “İnsan embriyonunu mahvedecek kök hücre çalışmaları insan yaşamının onuruna inanan Amerikalılara hakarettir” dedi. Kök hücre çalışmalarında ana amaç  kanserden alzheimer’a pek çok hastalığın tedavisini kolaylaştırmak. (afp)