Obama'dan kök hücreye destek geldi

ABD Başkanı Barack Obama, embriyonik kök hücre araştırmalarına federal fon sağlanması önündeki kısıtlamaları kaldırdı

WASHINGTON - ABD Başkanı Barack Obama, selefi George W. Bush’un embriyonik kök hücre araştırmaları için federal bütçeden harcama yapılmasına getirdiği kısıtlamaları kaldırdı ve bilimsel çalışmaları politik fikirlerden arındırma sözü verdi.
Bilim insanları alzheimer, parkinson ve diyabet gibi hastalıkların tedavisini bulma konusundaki mücadeleyi zayıflattığı gerekçesiyle kısıtlamalara karşı çıkıyordu.
Obama, “Kesin tedavi bulacağımıza dair garanti veremem. Hiçbir başkan bunun sözünü veremez. Ama bunları aktif olarak, sorumluluk bilinci içinde ve kaybedilen zamanı telafi edecek kadar acil arayacağımızın sözünü verebilirim” dedi. Embriyonik kök hücre elde edilmesi dahil her türlü umut verici araştırmaya destek verileceğini de ekledi.
Yabancı ajanslar haberi Christopher Reeve’i hatırlatarak verdi. ‘Superman’ filmleriyle tanınan aktör Reeve, 1995’te attan düşüp felçli kalmış ve 2004’teki ölümüne dek embriyonik kök hücre araştırmalarının sıkı bir destekçisi olmuştu. Başkan Obama konuşmasında kök hücre araştırmalarının, “ABD’de ve hiçbir toplumda yeri yok” dediği insan klonlama için kullanılmasına izin vermeyeceğinin de sözünü verdi.
Buna rağmen, embriyonik kök hücre yerine yetişkin insanlardan alınan hücrelerde çalışma yürütülmesini isteyen muhafazakâr çevreler karara sert tepki gösterdi. (ap)