Obama'nın babası dayakçıymış

Obama'nın babası dayakçıymış
Obama'nın babası dayakçıymış

Ndesandjo toplantı sırasında bazen gözyaşlarını tutamadı. fotoğraf: reuters

Obama'nın aynı babadan kardeşi Mark Ndesandjo yazdığı romanın tanıtımında babasının o küçükken kendisini ve annesini dövdüğünü anlattı

GUANGZHOU - ABD Başkanı Barack Obama’nın aynı babadan kardeşi olan Mark Ndesandjo, yazdığı romanla kendisine kötü davranan babası konusundaki sessizliğini bozdu. Yedi yıldır Çin’in güneyindeki Şenzen kentinde yaşayan Ndesandjo, ‘Nairobi to Shenzhen’ adlı kitabını ağabeyinin başkan seçilmesi de dahil olmak üzere birtakım olağanüstü olaylardan sonra yazmaya karar vermiş ve geçmişle yüzleşmeye başlamış.
Tanıtım toplantısında “Babam beni ve annemi döverdi” diyen Ndesandjo, “Evin içinde çığlıklar duyduğumu hatırlıyorum. Annemin acısını duyabiliyordum. Bir çocuk olarak onu koruyamadım” diye konuştu. Ndesandjo, babasıyla ilgili herhangi iyi bir şey hatırlayamadığını, geçen yıllar içinde duygusal olarak ‘derisinin kalınlaştığını’ söyledi.

Obama soyadını kullandı
Obama’nın Kenyalı babası ve Amerikalı annesi o henüz iki yaşındayken ayrılmış, başkan da daha önce babasız büyüyen çocukların sorunlarını dillendirmişti. Obama’nın babasının üçüncü eşi Ruth Nidesand’dan olan Ndesandjo, Obama’nın seçim kampanyası zamanında basının ilgisini çekmişti. Obama soyadını kullanmayan Ndesandjo, basında yer alana kadar başkanla bağını açık etmemişti. Ancak şimdi kitabına imzasını ‘Mark Okoth Obama Ndesandjo’ olarak koydu.
Yüzü ve sesiyle Başkan Obama’ya çok benzeyen Ndesandjo, seçim gecesi soyadı dahil, geçmişiyle ilgili unuttuğu şeylerin geri geldiğini anlattı. “O gece insanların gözünde neşe ve umut gördüm. Kardeşimle gurur duydum. Bu duygu uzun yıllar yaşadığım zorlukları sildi” diyen Ndesandjo romanın gençliğinde Kenya’da zorluklarla savaşan bir adamın ABD’de, 11 Eylül saldırıları sonrasında da Çin’de yaşadıklarını anlattığını açıkladı.
Ndesandjo birkaç ay içinde de otobiyografisini yayımlamayı planlıyor. Stanford ve Brown üniversitelerinde eğitim gören Ndesandjo, işini kaybedip hayatını sorgulamaya başlayınca Çin’e gitmek üzere ABD’den ayrılmış. Müzik ve hizmet sektörüyle ilgilenir olmuş. Şu anda Şenzen’de Çinli ihracatçılarla ABD’li alıcılar arasında danışmanlık yapıyor. 

‘Çin’de aile önemli bir konudur’
Ndesandjo roman gelirinin yüzde 15’inin Çin’de ve dünyanın geri kalanındaki mağdur ve öksüz çocuklara gideceğini açıklarken kendisine 15 Kasım’daki Çin ziyareti öncesi Barack Obama’ya söylemek istediği bir şey olup olmadığı sorulunca da, “Sadece ABD Başkanı kardeşimin değil, tüm Amerikalıların Çin’de ailenin her zaman önemli bir konu olduğunu anlamalarını isterim” dedi. (afp)