Obama'nın 'beyaz bahçe' atağı

Obama'nın 'beyaz bahçe' atağı
Obama'nın 'beyaz bahçe' atağı

Michelle Obama, kazma ve çapayı eline alıp toprakla bizzat ilgilendi. FOTOĞRAF: AP

ABD'nin first lady'si Michelle Obama, Beyaz Saray'ın bahçesinde organik ürünler yetiştirmek üzere bir sebze bahçesi oluşturuyor. İlk yardımcılarıysa öğrenciler...

NEW YORK/ANKARA - Beyaz Saray’ın bahçesinde organik tarım ürünleri yetiştirmek üzere bir sebze bahçesi oluşturmaya başlayan ABD first lady’si Michelle Obama, doğa sevgisini çocuklara da aşılamak için çeşitli okullardan 26 ilköğretim öğrencisini kabul etti. Kazma ve çapayı eline alıp toprakla bizzat ilgilenen Obama, öğrencilere bahçede bal üretmeyi planladığını da anlattı. First lady, okullarında tarımla ilgili bilgiler öğrenen ve kendi sınıflarının bahçelerini oluşturan öğrencileri tebrik ederek, ‘doğa sevgisinin ve bahçeciliğin büyük zevk olduğunu’ anlattı. Önümüzdeki ay bahçeyi tekrar ziyaret edecek öğrenciler bu kez kendi ektikleri sebzelerle Beyaz Saray’ın mutfağında yemek pişirecek.
Obama, Beyaz Saray’a taşındıklarından beri böyle bir bahçeye sahip olmak istediğini söylerken, ‘L’ şeklindeki bahçede çalıştıktan sonra piknik masasına geçen çocuklara kürek şeklinde kurabiye, elma suyu ikram etti.

Başkan da ot yolacak
Obama, Amerikan ailelerini sağlıklı yiyecekler tüketmeye teşvik etmenin gündeminin ana maddelerinden biri olduğunu söyleyerek kızlarının da bahçede zaman geçirmesini sağlayacağını anlattı. Organik tarım ürünlerinin yetiştirilmesine tüm ailenin, hatta ot yolmada görev almak üzere Başkan Barack Obama’nın da yardımcı olacağını belirten first lady, çocuklar sayesinde herkese bir mesaj göndermeyi umduğunu belirtti.
100 metrekareyi aşkın alanda tarım ürünleri yetiştirecek olan Obama, “Çocukların ailelerini eğitmeye başlamalarını, böylece toplumumuzun eğitilmesini ümit ediyorum” dedi. Obama’nın yetiştireceği 55 ürün arasında ıspanak, pazı ve çeşitli marul türlerinin yanı sıra roka, kişniş, yeşil domates, kırmızıbiber gibi sebzeler bulunuyor. (The New York Times, aa)