Obama'nın en muhalif komşusu!

Obama'nın en muhalif komşusu!
Obama'nın en muhalif komşusu!

Defalarca tutuklanan Picciotto?nun barış konusunda Obama?ya da söyleyecekleri var. FOTOĞRAFLAR: AFP

Adı, Concepcion Picciotto. Yaşı, 64. Tam 28 yıldır Beyaz Saray'ın karşısında nükleer silahları protesto ediyor. Üstelik Obama'ya torpil geçmeye de niyeti yok

WASHINGTON - 1981’den bu yana her gün Beyaz Saray’ın karşısında dünya barışı için eylem yapan bir kadın var: Concepcion Picciotto! Karda, yağmurda, çamurda içine sığındığı küçük çadırında tam 28 yılını geçiren Picciotto’nun istediği tek şey barış.
Bugüne kadar hiçbir Başkan onunla ilgilenmemiş, konuşmamış ama o eyleme devam ediyor. Barack Obama’nın kapı komşusu Picciotti, gördüğü diğer başkanlar Ronald Reagan, George Bush, Bill Clinton ve George W. Bush gibi yeni başkan Obama’nın da dünyaya barış ve huzur getirebileceğine inanmıyor. 

Eylem arkadaşı öldü

28 yıldır Beyaz Saray’ın tam karşısında eylemde olan Picciotti, her sabah döviz ve pankartlarını açıp Beyaz Saray’ın karşısında sessiz bir eyleme başlıyor. İspanyol kadın 18 yaşında geldiği ABD’den bir daha ayrılmamış.
Nükleer savaşı protesto etmek için 1 Ağustos 1981’de eylem arkadaşı William Thomas başladığı protestoya şimdi tek başına devam ediyor. Michael Moore’un Fahrenheit 9/11 filminde de rol alan 64 yaşındaki Picciotti, Obama’nın Bush’tan daha iyi bir insan olduğunu ancak savaşları bitirmeye gücü olmadığını düşünüyor. Obama’yla konuşma şansınız olsaydı ne söylerdiniz? diye soran muhabiri “Nükleer silahlanmayla mücadele etmesini, Irak’ı rahat bırakmasını ve parayı savaş yerine daha yararlı işlere harcamasını söylerdim” şeklinde yanıtlıyor.
Eylem arkadaşı Thomas’ı geçen ay kaybeden Picciotto, “Zaman zaman zor anlar yaşadık, defalarca tutuklandık, parkı işgal ettiğimiz gerekçesiyle ceza kesildi ama hiçbir kuvvet bizi yolumuzdan döndüremedi” diyor. Arkadaşının ölümüne çok üzüldüğünü söyleyen Picciotto, “Onu kaybetmek korkunç, daha da yalnız olduğumu hissediyorum” diyor.
 
Japonlar da destekliyor
Beyaz Saray’ın önünden geçen turistler de Picciotti’ye destek oluyor. Bir kaç dil bilen, renkli kıyafetleri ve ilginç dövizleriyle dikkat çeken eylemciye en çok Japon turistler destek veriyor. ABD’nin ülkelerine attığı atom bombasının yaralarını hâlâ saramayan Japonlar, nükleer silahlara karşı olduğunu anladıkları Picciotti’yle sohbet etmeye başlıyor.
Yoldan geçen turistlerden biri, “Biz buradan geçip gidiyoruz ama o hepimiz için, barışı savunan herkes için burada durmaya devam ediyor. O, başkanın pencereden bakınca göreceği barış sembolü” diye konuşuyor. (afp)