Obama'nın stili kitaplarda incelenecek

Obama'nın stili kitaplarda incelenecek
Obama'nın stili kitaplarda incelenecek

Michelle Obama?nın yemin töreni gecesi giydiği beyaz elbise Jason Wu imzalı. FOTOĞRAF: AP

Michelle Obama'nın, ABD'de başkanlık yarışının başladığı gün itibarıyla konuşulmaya başlanan stili, şimdi bir kitaba da konu oldu. Balo gecesi giydiği beyaz elbisenin tasarımcısı Jason Wu da son zamanların yükselen ismi...

Jason Wu, Michelle Obama’nın kendi elbisesini giymesi için “Hayatımı değiştiren bir olaydı” diyor.

NEW YORK - Başta herkes onun özgün tarzıyla Beyaz Saray’a moda konusunda yeni bir soluk getirdiğini konuşuyordu. Sonra daha az resmi olduğu, kolsuz elbiseler giydiği için dedikodular başladı. Ama yine de Michelle Obama, taze ama gösterişsiz tarzıyla modayı etkilemiş durumda. ‘Michelle Stili: Modanın First Lady’si’ adlı kitabı mayısta yayımlanacak olan Mandi Norwood, “Michelle Obama, yeni bir ruj almak ya da saçlarımızı yaptırmak konusunda bizi heyecanlandıran tek işaret gibi duruyor. Onun özel yönü, modern bir cazibeye sahip olması. Onu güzel bir kahvaltı buluşmasında ya da kokteyllerde hayal edebilirsiniz. Gündüzleri koyu renkli pantolonlar ya da eski bir süveter, geceleri de aşırı gösterişli bir tuvalet giymiyor” diyor. 
Giysileri çoğu zaman renkli ve klasik olan Obama, kimi zaman kıyafetlerini modern aksesuvarlarla zenginleştiriyor.  Stil danışmanı Christine Schwab’a göre Obama’nın tarzında büyüleyici olan, arkadaşlarının ve çevresinde-ki kadınların da sık sık bahsettiği gibi, insanların onu kendileriyle bağlantılandırabiliyor olması. Schwab, “Yakın zamanda Obama gibi omuzları açık bluzlar giyen, hırkasının üstüne kemer takan, kıyafetlerini aksesuvarlarla zenginleştiren 40 yaş üstü bir kadınlar ordusu ortaya
çıkarsa şaşırmam” diyor. 
Schwab, Obama’nın mükemmel olduğu kanısında değil, zaten kadınların da ondan bunu istemediklerini düşünüyor: “Bazen doğru giyiniyor, bazen yanlış ama önemli değil. Yaşına, pozisyonuna ve fiziksel yapısına uygun giyindiğini düşünüyorum.” 

‘Obama etkisi’ işlerini artırdı

Michelle Obama’nın yemin töreni gecesi giydiği beyaz gece elbisesinin yaratıcısı, Tayvanlı tasarımcı Jason Wu daşu sıralar en az Obama’nın giyim tarzı kadar dillerde. Onun moda tarihindeki yeri de Obama’nın yemin töreni gecesi giydiği gelinliği andıran beyaz elbisesiyle bakışları üzerine topladığı andan beri sağlamlaşmış: O beyaz elbise gelenek olduğu üzere, Washington’daki Smithsonian Enstitüsü’nde yaşayacak. Ama bu seçim için “Hayatımı değiştiren bir olaydı” diyor Wu. ‘Obama etkisi’ sayesinde şu çalkantılı kriz günlerini daha hafif atlatıyor. Çoğu firma eleman çıkarırken, genç tasarımcı, çalışanlarının sayısını artırmış.
Öyküsü Tayvan’dan New York’a uzanan Wu, “Bu odada tasarım yapan biri olarak kalmak istemiyorum. İnsanların öykümü bilmesini istiyorum. Bir tasarım satın alınca, hikâyemi de alıyorsunuz demektir” diyor. (ap)