Obez turist yükü eşeğin sırtında

Obez turist yükü eşeğin sırtında
Obez turist yükü eşeğin sırtında

Mısır?da turistleri piramitlere ulaştırmada kullanılan eşeklerin belini en çok ABD?li obez turistler büküyor. Rehavete kapılıp tembelleşmesinler diye eşeklere su ve yemek de verilmiyor.

LONDRA - Mısır’da turistleri piramitlere ulaştırmada kullanılan eşekler çok zor koşullarda çalışıyor. Eşeklerin belini en çok bükense ABD’li obez turistler. Bir deri bir kemik kalmış, sağlıksız görünen Mısırlı eşekler, bütün gün kilometreler boyunca insan taşıyor. Sahipleri, rehavete kapılıp tembellik yapmasınlar diye eşeklere gün içinde yemek de vermiyor. Çeşitli hayvan hakları örgütlerinden aktivistler “Batılı ülkelerde hayvan hakları için çırpınan bu kişiler ülkeleri dışındaki hayvanların da hisleri olduğunu unutuyor galiba” diyor.
Sahipleri tarafından bir tür makine muamelesi gören eşekler, Mısır’da piramit turizmi için en çok çalışan ama bunun karşılığını hiç görmeyen canlılar. Çok çalışıp az yorulan, yemek ve su ihtiyacı da ‘makul’ olan eşekler bölge turizmine çok büyük katkı sağlıyor da bunun karşılığını alamıyor. Çoğu kez kendi ağırlığının iki-üç katı kişileri piramitlere ulaştırıp gezdiren eşekler, engebeli ve yumuşak zeminde iyi performans gösterdiği için tercih ediliyor.
At ve eşekler için yardım kurumu The Brooke yetkilileri, “Hayvanlar ağırlıklarından fazlasını taşımamalı. Çoğu yetersiz gıda ve su alarak tüm gün çalışıyor. Tırnak bakımları yapılmadığı için acı çekerek sırtına binen obez ziyaretçiyi taşıyor. Mısırlı yetkililer bu olaya el atmalı” diyor. (The Daily Mail)