Obezite genini bırak, bağırsaklara bak!

"Obezite geni diye bir şey yok. Obezite genleri var" diyen Harvard Üniversitesi Genetik ve Kompleks Hastalıklar Bölümü Başkanı Prof. Dr. Gökhan Hotamışlıgil, yeni obezite tedavisi yöntemlerinde bağırsakların ön plana çıkacağını açıkladı.45. Ulusal Diyabet Kongresi’ne katılan Prof. Dr. Hotamışlıgil, gazetecilerin soruları üzerine tıpta yeni ufuklarla ilgili bilgi verdi:
“Obezite geni diye bir kavram yok. Obezite genleri var. Tek bir geni çözerek obeziteyi engellemek mümkün değil. Tek bir ilaçla da olacak iş değil. Bağırsaklar da vücut dengesinde çok önemli. Bir insanın bağırsakları bir yüzeye yayılsa bir tenis sahasının tabanını kaplayıp yan sahaya da taşacak kadar geniştir. Bu kadar geniş bir yüzeyi kaplayacak bu organda, 3.5-4 milyon organizma yaşar. Bağırsakların insan vücudundaki önemi çeşitli nedenlerle ameliyatla kesilip atıldıklarında ortaya çıktı. Bağırsaklar yeni tedavi yöntemlerinde önemsenmeye başlandı. Önümüzdeki 10-15 yıl içinde çok önemli bir organ haline gelecek.”
Obeziteyle ilgili bir deneyi de örnek gösteren Prof. Dr. Hotamışlıgil şişman farenin bağırsak muhteviyatı zayıf fareye aktarıldığında zayıf farede obezite geliştiğini söyledi. (aa)