Ödeneklilerin soydaş merakı

Ödeneklilerin soydaş merakı
Ödeneklilerin soydaş merakı
Tiyatroda 'soydaş' yazar özleminin en yeni örneği İBB Şehir Tiyatroları'nın 'Shakespeare'i, ödenekli tiyatrolardaki bu merakı bir kez daha sorgulatıyor.
Haber: ZEYNEP AKSOY / Arşivi

Bizim ödenekli kurumlara arada bir ‘soydaş’ özlemi gelir çarpar. Bu Cemal Reşit Rey’e ya da operalarımızdan birine olduğunda hemen Azeri besteci Üzeyir Hacıbeyov’un 1900 başlarından kalma, klişelerle dolu kötü opereti ‘Arşın Mal Alan’ sahnelenir. Bu kez özlem İBB Şehir Tiyatroları’nı kendinden geçirmiş, Azeri yazar Elçin Efendiyev’in ‘Shakespeare’ini seçmişler.
Sahnede devasa bir beyin var. Çünkü neden? Bir akıl hastanesindeyiz. Birazdan o beyin dörde ayrılıyor. Neden? Çünkü akıl hastanesindeki insanların beyinlerindeki bölünmüşlüğü sembolize ediyor (Sahne tasarımı Ayhan Doğan) ve her beyin parçasında farklı bir ünlü kişiliği temsil eden bir hastanın ikamet ettiğini görüyoruz. Her türlü şizofren klişesi var tabii, kendini Juliet zanneden orta yaşlı kadın , uzaylı… Bir de başhekim var ve tabii ki asıl hasta o, çelişki ve gelgit içinde intiharı düşünürken hastalarını güya tedavi etmeye çalışıyor. Oyun, birbirinden klişe diyaloglarla, hayatı anlamlandırma çabalarıyla sürüp gidiyor, bilekleri kesmeye beş kala da bitiyor. Kadrolu oyunculara diyecek lafım yok, ellerinden geleni yapıyorlar. Fakat hiçbir orijinalitesi olmayan bir oyunu repertuvara almak, o koca beyine dünyanın parasını harcamak şart mıydı? Ödenekli tiyatrosun; paran, maaşlı dramaturgların ve kaliteli oyun sunmak, klasikleri canlandırmak gibi misyonların var. Al bir Shakespeare sahnele, git iyi bir çağdaş metin bul, sahnele. Nedir bu illa ‘soydaş’ olacak diye çağdışı bir metin bulup hem seyirciye hem de kadrolu oyunculara işkence sevdası?
Şehir Tiyatroları’nın yönetimindeki son değişiklikler ne yazık ki repertuvara üzücü bir şekilde yansımaya başladı. Lütfen tiyatroları tiyatrocular yönetsin. Kötü komedi izleyip dalga geçerek eğlenmek modunda değilseniz ‘Shakespeare’den uzak durmanızda fayda var.