Ödülleri Devlet Tiyatroları 'kapattı'

Ödülleri Devlet Tiyatroları 'kapattı'
Ödülleri Devlet Tiyatroları 'kapattı'
Kapatılması gündemde olan Devlet Tiyatroları, prestijli ödülleri toplamayı sürdürüyor. Afife'ye damga vuran İstanbul Devlet Tiyatroları yapımı 'Sessizlik'in ardından Ankara Devlet Tiyatroları yapımı 'Cyrano de Bergerac' Sanat Kurumu'ndan yılın yapımı dahil 6 ödül kazandı.

Ankara ’nın köklü sanat STK’sı Sanat Kurumu tarafından verilen Tiyatro Ödülleri’nde altı ödülle Ankara Devlet Tiyatrosu yapımı ‘Cyrano de Bergerac’ damga vurdu. ‘Cyrano de Bergerac’, 2012-13 sezonunun en iyi yapımı seçilirken oyunu sahneye koyan Işıl Kasapoğlu da en iyi yönetmen seçildi. Başarılı yapım, övgüye değer erkek oyuncu, sahne tasarımı, ışık tasarımı ve hareket ödüllerinin de sahibi oldu. En iyi kadın oyuncu ödülünü ‘Cesaret Ana ve Çocukları’ndaki (Ankara Devlet Tiyatroları) performansıyla Sükun Işıtan, en iyi erkek oyuncu ödülünü ise ‘33 Varyasyon’ (Ankara Devlet Tiyatroları) oyunuyla Erdal Küçükkömürcü kazandı. Ayşegül Yüksel, Atila Sav, Deniz Bozer, Gülşen Karakadıoğlu, Filiz Elmas, Türel Ezici, H. İlker Çetin, Şenol Tiryaki ve M. Nurkut İlhan’dan oluşan Seçici Kurul’un raportörlüğünü Atila Gürçay üstlendi. Ödüller, 2013-2014 tiyatro sezonunda düzenlenecek törenle verilecek.

2012-13 Sanat Kurumu Tiyatro Ödülleri
En iyi yapım: Cyrano de Bergerac (Ankara Devlet Tiyatrosu)
Yönetmen: Işıl Kasapoğlu (Cyrano de Bergerac)
Kadın oyuncu: Sükun Işıtan (Cesaret Ana ve Çocukları, Ankara Devlet Tiyatroları)
Övgüye değer kadın oyuncu: Özlem Baykara Danacı (Troyalı Kadınlar, Eskişehir Şehir Tiyatroları), Deniz Gökçe (Dolores Claiborne, Ankara Devlet Tiyatroları)
Erkek oyuncu: Erdal Küçükkömürcü (33 Varyasyon, Ankara Devlet Tiyatroları)
Övgüye değer erkek oyuncu: Mert Kırlak (Toros Canavarı, Eskişehir Şehir Tiyatroları), İsmet Numanoğlu (Cyrano de Bergerac, Ankara Devlet Tiyatroları)
Çeviri: Zeynep Nutku (Jerry ve Tom, Ankara Devlet Tiyatroları)
Sahne tasarımı: Murat Gülmez (Jerry ve Tom-Cesaret Ana, Ankara DT), Hakan Dündar (Cyrano de Bergerac, Ankara Devlet Tiyatroları)
Işık tasarımı: Yakup Çartık (Cyrano de Bergerac, Ankara Devlet Tiyatroları)
Kostüm tasarımı: Sevgi Türkay (Hürrem Sultan, Ankara Devlet Tiyatroları)
Müzik: Nedim Yılsız (Ömer Hayyam, Ankara Deneme Sahnesi-Ankara Simurg Oyuncuları)
Hareket: Burçak Işımer (Cyrano de Bergerac, Ankara Devlet Tiyatroları)