Ödülü bırak, giysiye bak!

1986'da Geraldine Page, A Trip to Bountiful ile En İyi Kadın Oyuncu Oscar'ını aldı.

1986'da Geraldine Page, A Trip to Bountiful ile En İyi Kadın Oyuncu Oscar'ını aldı. Birçok insan bunu hatırlamaz. Ancak yine aynı yıl Cher törene kocaman bir kirpiyi andıran kıyafetiyle teşrif etti. Bunu ise kim unutabilir ki?
İlerleyen yıllarla Oscar gecesi modası gitgide daha zevk sahibi, ancak bir o kadar da yavan bir hal aldı. Yine de her yıl çıkıntılık yapan bir ünlü var. 24 Mart gelip çattığında, kırmızı halıdan akıllara durgunluk veren kıyafetiyle geçen biri mutlaka oluyor (Geçen sene, kuğu tütüsüyle bu şeref Björk'e aitti). Şimdilerde Oscarlar, yılın en ses getiren defilesi haline dönüştü. O gece tuvaletlerin, mücevherlerin ve saçların, altın heykelcikler
kadar sözü geçiyor. Hatta belki daha bile fazla.
"Oscar'ı şu Çek yönetmen aldığı için çok mutluyum," diyen kimseye pek rastlayamazsınız. İnsanların genelde tek umursadığı kimin nefes kesici, kimin ise bir felâket göründüğü.
Eski köye eski âdet
11 Eylül'ün ardından ünlülerin göze batacak tarzda giyinmeleri, sulu ve duyarsız bir hareket olarak kabul edildi. 'Usturuplu' görünmek (bol miktarda sade siyah giysi, mücevhersiz tenler), sansasyonel görünmekten daha popüler hale geldi. Kasım ayındaki Emmy Ödülleri'nde smokin yerine şık iş kıyafeti giyilmesi istendi. Hollywood bariz bir değişimden geçerken, çarpıcı, flaş ve seksi görünüm, yerini sadeliğe bıraktı.
Ocak ayı ile beraber Altın Küre Ödüllleri zamanı gelip çattığında, eski şaşaa geri döndü. Kate Hudson göbeğine kadar açık tuvaletiyle etrafına kıvılcımlar saçarken, Nicole Kidman yırtmacı uyluğuna kadar çıkan straples elbisesiyle havasını attı. Oscar'a perdeyi aralayan Altın Küre, Hollywood'un eski giyim alışkanlıklarının geri döndüğünün de habercisi oldu.
Oscar'ın değiştiren yüzü
Sinema sektörünün biraz algılama üzerine kurulu olduğunu söyleyebiliriz. Oscar töreninde şimdiye kadar hiç olmadığı kadar harika ve seksi görünen bir yıldız, o geceden sonra daha farklı bir şekilde algılanmaya başlar. Penelope Cruz o güne kadar kimsenin pek tanımadığı bir yüz iken, 2000 yılının Oscar töreninde giydiği mavi tuvaletiyle tüm gözleri üzerine çekti. Courtney Love, Oscar'larda kibar bir prensese
dönüşene kadar dünyanın bir numaralı grunge kraliçesiydi. Renee Zellweger ise bir anda en kötü giyinenler listesinden en iyi giyinenler listesine geçiş yaptı.
Yıldızlar sürekli bu titiz incelemenin ne kadar sinir bozucu olduğundan şikâyet edip durur. Kazanıp kazanamamaktan ya da sunuculuğun stresinden çok, esas endişe ettikleri konu nasıl göründükleridir. Herkes o gecenin süperlerini hatırlar ama esas unutulmayan en berbatlardır. 1986 Akademi Ödülleri'nden akıllarda kalan kirpi Cher olsa da, gecenin yıldızı, siyah kadife peleriniyle istisnasız Geraldine Page idi. Ve söylemeye gerek yok ama Page o akşam nefes kesiyordu.
Björk

Elbisesi hakkında yapılan yorumlar karşısında
savunmaya geçip 'Ne var yani, sadece bir elbise,' diye çırpınan Björk'ün bu halinin uzun yıllar hatırlanacağı kesin.
Susan Sarandon

Peki ya en çirkinleri kim unutabilir? Sarandon'ın elbisesi için tasarımcı Gabbana'nın 'Bu elbise, modern ve çekici bir kadını anlatıyor,' demesi oldukça ironik.
Streep'in '80'lerin tüm zevksizliğini yansıtan elbisesini, o günlerin gözde tasarımcısı Kristian Leigh hazırlamış. '76 Mart'ında hamile olan Hawn ise elinden geleni yapmış.
South Park'ın yaratıcıları Trey Parker ve Matt Stone, Lopez ve Paltrow'u taklit yoluna gittiler.
Senede kaç kez yere kadar tuvaletler içinde salınabilirsiniz ki? Birçokları bunun farkında ama Sex and the City'nin yıldızı Sarah Jessica Parker'ın böyle bir arzusu yok gibi.