Öfkeli şempanzenin parçaladığı yüz yenilenecek

STAMFORD - İngiltere’de geçen hafta saldırganlığı kontrol altına alınamayıp polis tarafından vurularak öldürülmek zorunda kalınan şempanze Travis’in yüzünü parçaladığı Charla Nash, yüz nakli yapılmak üzere ABD Cleveland’da bir kliniğe götürüldü.
Bir zamanlar ünlü markaların reklam yıldızlığını yapan 14 yaşındaki şempanze Travis, geçirdiği sinir nöbeti sonrası sahibi Sandra Herold ve sahibinin arkadaşı Charla Nash’e saldırmıştı. Polis yetkililerinin vurarak öldürdüğü şempanze Travis’in, yüzünü parçaladığı 55 yaşındaki Nash’in boynunda, ensesinde ve yüzünde de ciddi yaralar var.
Yedi saat sürecek riskli bir ameliyata girecek kadınla karşılaştıklarında yüzünün tamamen parçalanmış olduğunu söyleyen doktorlar, “Kimliği ve kadın ya da erkek olduğunun anlaşılması imkânsızdı” diyor. Plastik cerrahlar kadının büyük bir travma geçirdiğini yüzünü mümkün olduğunca eski haline getirerek bu travmayı biraz olsun azaltmak istediklerini söylüyor. 

Tam yüz naklinde ilk!
Ülkenin ilk tam yüz nakli yapılacak kişisi olan Nash pazartesi günü ameliyata alınacak. Ameliyatı estetik cerrah, travmatolog, ortopedist ve anestezistlerden oluşan kalabalık bir ekip gerçekleştirecek. Aynı doktorlar daha önce de burnu tamamen kopmuş yüzünde de ciddi hasarlar oluşmuş başka bir kadına kısmi yüz nakli yapmış, ameliyat başarılı geçmişti. (The Daily Mail)