Oğlu, şair Sylvia Plath'la aynı kaderi paylaştı

Oğlu, şair Sylvia Plath'la aynı kaderi paylaştı
Oğlu, şair Sylvia Plath'la aynı kaderi paylaştı

Sylvia Plath çocuklarıyla beraber.

Bir ailenin trajik öyküsü

 

ALASKA - Şair Sylvia Plath ve Ted Hughes'un oğlu Nicholas Hughes,46 yıl sonra annesi gibi intihar etti. Kızkardeşi Frieda, "47 yaşındaki Nicholas Hughes'un Alaska'daki evinde kendini astığını söyledi. Bekar ve çocuğu bulunmayan Profesör Nicholas Hughes (yanda), Alaska Fairbank Üniversitesi'nde balıklar ve okyanus bilimleri dersi veriyordu.

Nicholas Hughes'un ölümü ailenin son yarım yüzyıldır yaşadığı trajedilerin son halkası oldu.

ABD'nin ilk feminist yazarlarından olan Sylvia Plath 1932 yılında Alman bir baba ve ABD'li bir anneden, Massachusetts'te doğdu. Profesör olan babası 1940 yılında öldü. Plath ilk şiirini 8 yaşında yayımladı. Plath, hayatı boyunca ileri derecede manik-depresif bozuklukla boğuştu. 1950 yılında bursla girdiği Smith College'deki ikinci yılında ilk intihar girişimini gerçekleştirdi ve bir akıl hastanesine yatırıldı. Kazandığı Fulbright bursuyla Cambridge Üniversitesi'ne giderek çalışmalarını burada sürdürdü ve şiirlerini üniversitenin öğrenci gazetesi olan Varsity'de yayımladı. Plath burada 1956 yılında evleneceği İngiliz şair Ted Hughes'la tanıştı. Evliliklerinin ardından Boston'da yaşamaya başladılar. Plath, hamile kaldıktan sonra ise İngiltere'ye geri döndü. Plath ve Hughes, Londra'da kısa süre yaşadıktan sonra North Tawton'a yerleştiler. Çiftin sorunları bu dönemde başladı ve ikinci çocukları Nicholas Hughes'un doğumundan kısa süre sonra Sylvia Plath Londra'ya geri dönerek boşanma işlemlerini başlattı.

Kiraladığı evin eskiden İngiliz şair William Butler Yeats'e ait olduğunu öğrenen Plath bunu iyi bir işaret olarak değerlendirdi. 1962 - 1963 kışı Plath için çok zor geçti. 11 Şubat 1963'te, ikinci kattaki odalarında uyumakta olan çocuklarının yanına süt ve kurabiye bıraktıktan sonra, odalarının kapısını da içeri gaz girmeyeceğinden emin olmak üzere bantlayarak kapattı ve kafasını fırının içine sokarak intihar etti. Plath intihar ettiğinde 30 yaşındaydı.

İntiharıyla ilgili olarak kocası Ted Hughes (yanda) eleştirilere maruz kaldı. Bundan 6 yıl sonra Ted Hughes, metresinin Plath'la aynı şekilde intihar etmesiyle sarsıldı. Ted Hughes'un kızı da olayda yaşamını yitirmişti. Hughes yıllarca bu konuda konuşmadı. Ted Hughes, 1998 yılında yayınladığı 88 şiirden oluşan "Doğumgünü Mektupları" kitabı ile Slyva Plath ile olan ilişkisini ilk defa şiirine yansıtmış oldu.(Radikal)

(Kaynak: Wikipedia)