Öğrenci yurtları artık bildiğiniz gibi değil!

Öğrenci yurtları artık bildiğiniz gibi değil!
Öğrenci yurtları artık bildiğiniz gibi değil!
Dubleks odalar, Playstation ve sinema salonu, kibar resepsiyon görevlileri, otopark ve yüzme havuzu... Burası beş yıldızlı otel değil, bir öğrenci yurdu...
Haber: ECE ÇELİK / Arşivi

Öğrencilik yıllarında yurtta kalmış olanlar bilir. Yurt asker ocağı, hastane ve (tabii ki daha hafifi) hapishane koşullarıyla eşdeğer sayılabilecek bir yerleşkedir. Nüfusu 4 ile 35 arasında değişen odaların geleni gideni eksik olmaz. Türkiye ’nin dört bir yanından gelmiş, hayatta yan yana gelmeyeceğini düşündüğünüz insanlarla oda arkadaşı olursunuz. Odada hep bir hareket, hep bir konuşma sürer gider. Yalnız kalabileceğiniz bir dakikanız bile yoktur.
Yurtlarda mecburi bir kader arkadaşlığı doğar. Her şey paylaşılır, bir nevi komün yaşamıdır. Odada illaki geç saatlere kadar uyumayan biri vardır ve o ışık sabaha kadar açık kalır. Yurtlar ışıkta uyuma yeteneğinizi geliştirir. Ranzada üstte mi yoksa altta mı yattığınız önemli bir sorudur. Alt yataktaysanız o yatak odaya girip çıkanlara koltuk olur. Titiz olduğunu iddia edenler üst katta kalırlar ancak ranzaların bazılarının merdiveni yoktur, olanlara da çıkmak büyük yetenek ister. Yurtlarda yatağına inip çıkarken omzunu sakatlayanların sayısı az değildir. Anılar uzar gider...
Bu koşullar farklı yurtlarda üç aşağı beş yukarı benzer biçimde yıllardır devam ediyor. Devlet yurtları daha mütevazı koşullar ve daha uygun ücretlerle hizmet verirken özeller de öğrencileri benzer bir mantıkla ağırlıyor. Bu yıl Kredi Yurtlar Kurumu’na bağlı devlet yurtlarının ücreti aylık 111 lira. Ayrıca devlet, yurtta kalan öğrencilere kahvaltı için 2.20 TL, akşam yemeği içinse 4.50 TL yardımda bulunuyor. Ortalama özel yurtların fiyatları ise 400 ile 700 lira arasında.
Tüm bu bildiğimiz öğrenci yurtlarının yanına geçen yıl çok farklı bir yurt-otel konsepti eklendi. Serdar Bilgili’nin sahibi olduğu Bilgili Holding’in geçen yıl eylülde açtığı Republika Academic Aparts emekleme döneminin ardından bu yıl tüm sistemi oturtmuş olarak hizmet vermeye başladı. Ben de “Yurdun lüksü nasıl olurmuş canım” merakıyla Ortaköy’deki Republika Academic Aparts’a gittim ve gördüm ki her şey bambaşka olabiliyormuş! Orada kalmak isteyen bir öğrenci gibi gezdiğim yurt daha çok beş yıldızlı bir oteli andırıyordu. Yurt ranzalarında çektiğim çileler bir film şeridi gibi gözümün önünden geçti. İlk şaşırdığım şey resepsiyon oldu. Resepsiyon tanıtım ofisine ‘bir misafirleri’ olduğunu haber veriyor. Yurtların yüzde 80’inde karşılaşacağınız suratsız yurt müdirelerinden eser yok. Otellerdeki kusursuz kibarlık etkisini yurt çalışanlarında da hissediliyor. Kibar çalışanlar ve ‘misafir’leri, yani ben ultralüks yurdu gezmeye başlıyoruz.
Yurda giriş kartlı sistemle. Kız-erkek karışık olan yurtta playstation odası, spor salonu, sinema salonu, havuz ücretsiz hizmetlerden. Yurtta aynı zamanda kuaför ve çamaşırhane hizmetleri de ücretli olarak mevcut. Yemekhane ve iki kafe ‘misafir’lerin yani öğrencilerin hizmetinde. Çamaşırhane noktasında bir parantez açmak istiyorum. Çünkü normal yurtlarda çamaşırhaneler o kadar farklıdır ki bu gördüğümün çamaşırhane olduğunu kabullenmekte zorlandım. Benim bildiğim yurt çamaşırhanesi; içerisi nem kokan, çamaşır makinelerinin ağızlarının kurumuş deterjan ve saçla bezeli olduğu bir çeşit alandır. Ancak burada çamaşırhane epey ‘temizdi’. Öğrenciler çamaşırlarını 14 lira karşılığında kendileri yıkayabildikleri gibi 20 lira vererek çamaşırlarını ‘teyzelerden’ yıkanmış, ütülenmiş olarak da teslim alabiliyorlar. Normal yurtlarda öğrencilerinin başının belası ‘giriş saati’ uygulaması da bu yurtta yok.
4-5 çeşit çıkan akşam yemeği ve açık büfe kahvaltı 12 lira. Yemekhaneye istenilen yemek de yaptırılabiliyor; ücreti 20 lira. En güzel yerin teras olduğunu söyleyebilirim. Yeşil bir yürüyüş alanı, yine bir kafe ve havuzdan oluşan teras gerçekten de buranın bir yurt olup olmadığını düşündürüyor. Ortak mekânların ardından odaları gezmeye başlıyoruz. Odalar tek, iki ve üç kişilik. Bazı odalar dışarı bakıyor, güneş alıyor; bazıları daha karanlık. Tabii bu fiyatlara yansıyor. Odalar dubleks. Altta çalışma masası ve giyinme alanı var, üst katlarda ise yataklar. Odalarda koltuk bulunması dikkatimi çekiyor; zira yurtlarda koltuk olmaz. Ya sandalye tepesinde oturursunuz ya da yatakta. İnsan fark etmiyor ama koltuk önemli! Özetle bu yeni nesil lüks yurdun ismi ‘yurt’ ancak kendisi pek yurt gibi değil. Zaten 1600 lira ile 4 bin lira arasında değişen ücretlerinin de pek yurt ücretine benzediğini söyleyemeyiz. Kısa süreli grupları da misafir eden 600 yatak kapasiteli yurtta şu anda 210 öğrenci konaklıyor. En çok Bahçeşehir Üniversitesi’nden öğrencisi bulunan yurt, üniversitelelere de servis kaldırıyor. Yurtta sadece özel değil devlet üniversitelerinden de pek çok öğrenci var.