Öğrenciler 'daha iyi eğitim' istiyor

Öğrenciler 'daha iyi eğitim' istiyor
Öğrenciler 'daha iyi eğitim' istiyor

Almanya?nın birçok kentinde çok sayıda öğrenci, eğitim şartlarının kötülüğünü protesto etmek amacıyla yürüdü. FOTOĞRAF: AFP

BERLİN - Almanya genelinde binlerce üniversite öğrencisi eğitim şartlarının düzeltilmesi isteğiyle sokaklara döküldü. Öğrenciler ‘Herkes için eşit eğitim’ yazılı pankartlar taşıyarak, eğitim sistemindeki sosyal eşitsizliğe ve ders içeriğinin yoğun olmasına dikkat çekti, eğitime daha fazla para ayrılmasını istedi ve harçları protesto etti. Protestolara lise öğrencileri ve hizmet sendikası ‘Ver.di’ye bağlı Eğitim Sendikası da destek verdi. Sendikaya bağlı olarak Berlin Teknik Üniversitesi yemekhanesinde çalışan Gülay Doğral, Emine Yağmur, Selma Mumcu ve Aysel Ergener adlı Türkler de protesto yürüyüşüne katıldı. Yağmur, üniversitenin yemekhanesinde çalışanların ücretlerinde kısıtlamaya gidildiğini ve ucuz işçi çalıştırılmak istendiğini ifade etti.

35 kentte yürüyüş var
Protesto yürüyüşleri Berlin’in yanı sıra aralarında Freiburg, Köln ve Münih’in de bulunduğu yaklaşık 35 kentte yapıldı. Öğrenciler, protestolar kapsamında yaklaşık altı gündür çeşitli kentlerde üniversitelerin büyük sınıflarını işgal ediyor. Almanya Yüksek Öğrenim Birliği Başkanı Bernhard Kempen, öğrencilerin eleştirilerini haklı bulduğunu, onlara destek verdiğini belirtti. Alman Sanayi ve Ticaret Odası Başkanı Heinrich Driftmann da üniversite yönetimlerinden öğrencilerin sorunlarını ciddiye almalarını istedi. Eğitim Bakanı Annette Schavan ise yeni hükümetin 12 eğitim için milyar avro ayırdığını, bunun büyük kısmının da yüksekokullara harcanacağını söyledi. (aa)