Okumayı öğrenince âşık olunacak kitaplar

Harfler, sözcükler, cümleler derken bir süre sonra okumayı sökecek birinci sınıfa başlayanlar. Hem resimleri hem anlattıkları hikâyelerle tadından yenmez 5 kitaplık bir öneri listesi... Ya da okumayı öğrenir öğrenmez âşık olunacak kitaplar.
Haber: BURCU AKTAŞ - burcu.aktas@radikal.com.tr / Arşivi

AYI OLMAYAN AYI
Frank Tashlin, Hayy
Toplum seni istediği şekle sokuveriyor, senin o değil de bu olduğunu söylüyor. Sen kendini bilsen bile… Karışık mı geldi? ‘Ayı Olmayan Ayı’ işte tüm bunları mükemmel bir sadelikle anlatıyor. Evet, bir ayı üzerinden hem de. Çizimlerdeki detaylara dikkat edin!

BÜYÜK SÖZCÜK FABRİKASIAgnes de Lestrade, Aylak
Bu, konuşabilmek için sözcükleri satın almanın gerektiği bir ülkede yaşayan üç çocuğun hikâyesi. Özgür, Cemile’ye “Seni seviyorum” demek istiyor. Ama elinde sadece üç sözcük var: Kiraz, toz, sandalye. Daha fazla kelime alacak parası da yok. Gürbüz de Cemile’ye aynı şeyi söyleyecek ve istediği her kelimeyi alacak kadar parası var. Parlak fikri ve alt metniyle şahane hatta heyecanlı bir hikâye…

KAYIP ŞEY
Shaun Tan, İthaki
‘Kayıp Şey’ öyle bir kitap ki sayfalarına bakmaktan kendinizi alamıyorsunuz. Çizimlerinin güzelliği kendine hayran bırakıyor. Bir gün isimsiz bir çocuk şişe kapağı toplarken tuhaf görünüşlü bir yaratıkla karşılaşır. Çocuk, kimsenin farkına bile varmadığı bu ‘kayıp’ yaratığın nereye ait olduğunu bulmaya çalışır. ‘Kayıp Şey’in aynı zamanda animasyonu da var. Yazarın bu filmle 2011 yılında en iyi kısa animasyon Oscar’ı kazandığını hatırlatalım.

EV CANAVARLARI
Stanislav Marijanovic, İletişim
Özgün kelimesinin en yakıştığı kitap dersek abartmış olmayız. Evlerde bazı sesler duyulur. Örneğin televizyondan “Çıt çıt” diye bir ses yükselir üstelik kapalıyken. Bu bir canavar olabilir mi... Stanislav Marijanovic, üşenmemiş uzun yıllar boyunca araştırmış ve ev canavarlarını bulmuş. Böyle canavarlar bu kitaba kadar görülmemiştir bence.

KARTAL BELEDİYE PLAJI VE
MANDALİNA BAHÇELERİ

Ebru Erbaş, Resimleyen: Sadi Güran, Enkidu
Bu hikâyede mekân Kartal Belediye Plajı. Sadi Güran’ın görsel olarak hayat verdiği bu plajı bir kere gören oradan çıkmamak için elinden gelen her şeyi yapabilir. Geçmişi, özlemek deyince “Aman ne kadar klişe” diyenler bu hikâyeyi okuyunca eminim bin pişman olacak...


  ETİKETLER:

  hayat

  ,

  kitap

  ,

  Kayıp

  ,

  Belediye

  ,

  Çocuk

  ,

  toplum

  ,

  iletişim