Olmadık işlerin kalfası

Johny Knoxville. Bu iki kelimenin manaları arasında şunları bulabilirsiniz...

Johny Knoxville. Bu iki kelimenin manaları arasında şunları bulabilirsiniz: MTV'de cuma gecelerini şenlendiren Jackass'in elebaşı, manyağın önde gideni, bayrak sallayanı, olmadık işlerin olmadık kalfası, kişisel zarar ziyan mütehassısı... 'Johny Knoxville', spordan sayılmayan 'extreme' fiziksel eylemlerinde ve genel olarak 'show business'ta kullandığı kod adı. 1971'de, Philip John Clap olarak doğmuş. Kendi anlattıklarına bakılırsa, babası da acayipmiş. Ama kendisini güvenilir bir kaynak olarak kabul etmekte güçlük çekiyoruz.
Yani evet, zamanında babası ona, 'uyurken dudaklarında sosis gezdirip uyanınca da kendi pantalonunun fermuarını çekiyormuş gibi yapma' şakasını uygulamış olabilir. Ama öte yandan, bu şakayı yapacak babanın oğlu da, yine 'şaka olsun' diye her şeyi söyleyebilir kanımızca. Her neyse. Jackass'te, kendisi gibilerden oluşan bir güruhla birlikte normal şartlarda ancak karikatür olacak saçmalıklara sırf hep beraber eğlenelim diye girişen Johny Knoxville, bebekken de beşiğinden atlarmış. Tüm manyaklığını şova ve elbette aynı zamanda bol miktarda paraya dönüştürmeden öncesine ait, 'otelin ikinci katından havuza atlamak' gibi, bu tatta başka vakaları da var.
Hakkında muhteşem bir belgesel çekilen, süpermazohist, Bob Flanagan diye bir performansçı vardı. Flanagan mazoşist oluşunu, kendisine ömür boyu acı çektiren hastalığı sistik fibroza bağlıyordu. Johny de sekiz yaşındayken grip, zatürree ve bronşiti bir arada geçirmiş. Ölüyormuş neredeyse. Kimi zaman son derece tehlikeli de olabilen ve fiziksel hasara da yol açan absürd eylemler gerçekleştirmesinde, baba tarafından genlerinin yanı sıra bu ölüme yaklaşma durumu da etkili olmuştur belki. Gerçi kimi Jackass faaliyetleri tehlikeden çok iğrençliğe yakın. Bisikletle fil bokuna atlamak olsun, omlet malzemelerini çiğ çiğ yedikten sonra aynen kusup omlet yapmak olsun, Johny Knoxville'in kabiliyetleri arasında. Ayrıca acının, yaratıcı ve komik olan her türlüsüne de iş icabı çekinmeden katlanabiliyor.
"Kendimi vursam..."
Yeniyetmelik döneminde, birkaç hafta süren bir dramatik sanatlar okulu macerası var. Sonrasında da, adam gibi bir oyuncu olma, adım adım yükselme çabasına rastlanmıyor. Dünyanın onunla tanışmasını icap ettiren olayların kaynağı çok farklı. Bir aralar, çeşitli skateboard dergilerine yazıyormuş. Sonra aklına şöyle bir fikir gelmiş: "Gözüme göz yaşartıcı sprey sıksam, kendimi mantar tabancasıyla vursam, sonra da bu deneyimlerimi bir dergiye yazıp satsam". Big Brother dergisinin editörü Jeff Tremaine çok tutmuş bu fikri ve deneyimlerini videoya çekmesini önererek işi bir adım daha ileri götürmüş. Spike Jonze'nin (Being John Malkovich) de fikir babaları arasında bulunduğu TV şovu Jackass'in tohumları da böylece atılmış işte.
Johny Knoxville, Siyah Giyen Adamlar II'de, dünyaya yönelik uzaylı tehdidinin vücut bulmuş hali, iblis güzel Serleena'nın yardımcısı Scrad'i oynuyor. Scrad, biri normal, biri minimal boyutlarda olmak üzere iki kafası bulunan, sefil bir yaratık. Johny Knoxville, Siyah Giyen Adamlar II'den önce de, 90'ların ikinci yarısından bu yana ağırlıklı olarak komedilerde küçük rollere çıkmıştı. Coyote Ugly, Life Without Dick, Big Trouble ve Deuces Wild, bunlar arasında. Şu aralar daha ziyade, Jackass'in sinema filminin prodüksiyonuyla uğraşıyor. Diğer film projeleri de sırada. Kült kişi Johny Knoxville'le, sinema filmlerinde giderek daha sık karşılaşmaya başlayabiliriz; hazırlıklı olun.