Ölmeden önce son bir hediye

1989 yılında serbest kayak şampiyonu da olan 41 yaşındaki İngiliz sporcu Jayne Soliman, beyin ölümünün gerçekleşmesinden iki gün sonra henüz 26 haftalık ve sadece 1 kilogram ağırlığında bir bebek dünyaya getirip veda ettiLONDRA - İngiltere’nin 1989 serbest kayak şampiyonu, 41 yaşındaki Jayne Soliman’ın kalbi, beyin ölümü gerçekleştikten iki gün sonra durdu. Yaşam destek ünitesinin fişi çekilmeden önceyse dünyaya bir ‘mucize’ getirdi...
Doktorlar, bebeğin akciğerlerinin gelişmesi için, beyin ölümü gerçekleşen Soliman’a 48 saat boyunca yüksek dozlarda steroid verdi. Sonra da 26 haftalık bebeği sezaryenle aldılar. Sadece 1 kilogram olarak dünyaya gelen bebek bir süre annesinin omzunda yatırıldı, ardından babası Mahmud Soliman’ın kucağına verildi. Aya Jayne adı verilen bebeğin babasıysa eşini kaybetmenin üzüntüsüyle baba olmanın sevincini aynı anda yaşıyor.

Birkaç haftada yayılmış
29 yaşındaki Mısırlı baba Muhmud Soliman, “Anne olmak Jayne’in gerçek dileğiydi ve eminim harika bir anne olurdu” diye anlatıyor.
1989’da dünya sıralamasında da yedinci olan Jayne Campbell ile hukuk mezunu Mahmud Soliman, Campbell serbest kayak hocalığı yapmak üzere Abu Dabi’de bulunduğu sırada tanışmış. Aralarındaki yaş farkına rağmen yaşadıkları mutluluğu, ‘ilk görüşte aşk’ olarak tanımlıyor Mahmud Soliman.
Eski şampiyon evlendikten sonra Müslüman olmuş, İngiltere’ye döndükten sonra o da işletme yüksek lisansı yapmaya başlamış. Jayde Soliman sağlıklı bir hamilelik süreci geçirir, Bracknell Kayak Kulübü’nde eğitmenlik yapmaya devam ederken, geçen çarşamba şiddetli baş ağrısı şikâyetiyle hastaneye kaldırılmış. Çok kısa bir süre sonra da beyin ölümü gerçekleşmiş.
Mahmud Soliman’a, eşinin beyninde sadece birkaç hafta içinde yayılan bir tümör olduğunu anlatan doktorların tek iyi haberi, Soliman’ın yaşam destek ünitesine bağlı tutulup bebeğini dünyaya getirebileceği olmuş. Soliman, “Doktorlar bana Jayne için yapılabilecek bir şey olmadığını ama bebeği almak için onu 48 saat hayatta tutmak zorunda kaldıklarını söyledi” diyor. Çift, bebekleri için daha önce, kız olursa Maggie, erkek olursa Ali isimlerini seçmiş ancak Soliman, bebeğine mucize anlamına gelen Aya ve annesinin adı olan Jayne’i verme kararı almış.
Jayne Soliman’ın cenazesi geçen hafta sonu, aralarında kayak dünyasından pek çok ismin de bulunduğu 300 kişinin katılımıyla yapıldı. Daha önce iki haftadan uzun süre yoğun bakım ünitesinde kalması gerektiği söylense de, hızla iyileştiği için küçük Aya Jayne de cenazeden bir gün önce eve çıkarılmış.

Sadi Rıza da böyle doğdu
Doktorlar, çok nadir olarak beyin ölümü gerçekleşmiş hamile kadınları, bebeğini dünyaya getirmesi için yaşam destek ünitesine bağlı tutuyor ve bebeğin bir süre daha doğal kuvöz olan anne karnında gelişmesini sağlıyor. Nefes alıp vermeyi sürdürmek için vantilatör; sıvı, ilaç, kan nakli için de tüpler kullanılıyor. Doğumdan sonra daha rahat nefes almalarını sağlamak için steroid takviyesi yapıyor. Bebek sezaryenle alındıktan sonra yaşam destek ünitesinin fişi çekiliyor.
Türkiye’de böyle ilk vaka Ocak 2008’de görülmüştü. İki çocuk annesi ve altı aylık hamile olan 26 yaşındaki Yıldız Alçı’nın fenalaşarak kaldırıldığı hastanede menenjit olduğu ortaya çıkmış, yoğun bakım ünitesinde tedavi altına alınan Alçı’nın beyin ölümü gerçekleşmişti. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nde 27. haftasına ulaşan gebelik sonunda doktorlar cerrahi operasyonla doğumu gerçekleştirmiş, bebeğe Sadi Rıza adı verilmişti. (Yaşam Servisi)