'Ölmediğim sürece rap var'

'Ölmediğim sürece rap var'
'Ölmediğim sürece rap var'

Fotoğraf: Muhsin Akgün

Rapçi Ayben, yeni single'ıyla karşımızda. Ayben, "Ağabeyim Ceza sayesinde ünlü olan rap'çilerin listesi yapılsa ben ilk 3'e bile girmem" diyor.
Haber: MUHSİN TOPYILDIZ / Arşivi

90’lı yıllarda Türkçe rapin tabularını yıkan olaylardan biri farklı iki yakadan iki rapçinin birlikte grup kurmasıydı. Anadolu ve Avrupa yakası arasındaki çekişmenin tatlıya bağlanmasının ilk adımıydı Ceza ve Fuchs tarafından kurulan Nefret grubu. Nefret’in ikinci albümü ‘Anahtar’da tanışmıştık Ayben’le. 2001’den bugüne birçok yerde tekrar tekrar karşımıza çıktı Ayben. Esen Entertainment etiketiyle çıkan yeni single’ı ‘Oha Dersin’ sebebiyle buluştuk kendisiyle.
2008’de çıkardığı ‘Sensin O’ albümünden sonra sessizliğe gömülmüştü Ayben. Zaman zaman underground ortamda dinleyicileri için paylaştığı tek tük şarkılar ve başka rapçilerin albümlerine verdiği düetler dışında ne yeni bir işini görüyorduk ne de organizasyonlarda boy gösteriyordu. Bu beş yıllık dönemde Mısır’da birçok ülkeden rapçinin katılımıyla bir hafta süren bir programa katılmış, Almanya’da bir müzikalde oynamış. “Aslında sadece basından uzak kaldım. İnsanlar albüm beklediler ama bu işe başladığımdan beridir albüm yapmak gibi bir hayalim olmadı. Kendimi yine bir albüm yapmak zorunda hissetmedim.”
Uzun süren bu suskunluk döneminin ardından Ayben sessizliğini biz rapçilerin ‘battle’ olarak tanımladığı agresif bir şarkıyla bozdu. Öyle ki “Ölmediğim sürece rap var” diyebilecek kadar iddialı. Bunun sebebini de ortalıkta olmadığı dönemde bile internet üzerinden hakaretlerin ve diğer rapçiler tarafından yapılan ‘diss’lerin devam etmesi olarak açıklıyor. “Ortada olmadığım dönemde bile sataşmalar bitmedi. Benim de bir cevap vermem gerekiyordu.”
Önceki dönemlerde yaptığı gibi kadınların günlük yaşamda karşılaştığı problemlerden bahseden, protest rapler yazmaya devam edeceğinin garantisini de veriyor rapçi. “Kendi hayatımdan yola çıkıp başkalarının da hayatta yaşadığı sıkıntılardan bahseden şeyler yazmayı seviyorum. Hâlâ eski Ayben’im. Dolayısıyla bunları mutlaka yine yazacağım” diyerek bu konuda kararlılığını sürdürüyor.
Cinsiyetçi olduğu su götürmez rap piyasasının içinde bir kadın olarak Ayben tabii ki oldukça önemli bir figür. Bir elin parmaklarının sayısını geçmeyen kadın rapçiler listesinin en önemli isimlerinden birisi o. Ayben için bir diğer zorluk da bu camia için çok önemli birinin kardeşi olmak. ‘Kadın olmak’ ve ‘Ceza’nın kardeşi olmak’ avantaj gibi görünse de kazın ayağı öyle değil: “Ceza sayesinde ünlü olan rapçilerin listesi yapılsa ben ilk 3’e bile girmem.” Piyasada kalıcı olmasının sebebinin kadın olmak ya da Ceza’nın kardeşi olmaktan çok kararlılıkla ilgisi olduğunu söyleyen rapçi “Ceza sayesinde ünlü olduğumu düşünüyorlarsa bana bunu kanıtlamalılar” diyor.
Ayben ayrıca Türkçe rap ile ilgili de değişken fikirlere sahip. Bazı zamanlarda çok umutlanıp bazı zamanlarda umudunu kaybediyormuş. Çok yetenekli rapçilerin var olmasının yanı sıra birbirini baltalamaya çalışan bir kesimin de olması bu değişken fikirlere sürüklüyor Ayben’i. Underground rapçilerden Ais Ezhel’i özellikle çok beğendiğini sözlerine ekliyor. Ama underground’da kadın rapçi sayısının az olması da canını sıkıyor.
Kadınların bu işe yönelmemesinden oldukça üzgün. ‘Sensin O’ albümünde underground müzik yapan kadın rapçileri bir araya toplayarak bir düete imza atmıştı. İnanıp güvenebileceği bir kadın rapçi ortaya çıktığında ona destek vermekten kaçınmayacağını belirtiyor.
Bugün underground rap yapan kadınlara baktığımızda Ayben onlara göre oldukça farklı bir profil. Duygusal şarkılarla kendi dünyalarını anlatan kadın rapçilerin yanında ‘Taciz Hakkı’ diye bir şarkı yapabilecek kadar protest. Bu bilincin hayat tecrübesiyle kazanılabileceğini söylüyor. Bugün rap yapan kızların yaşlarının küçük olmasının bu duygusallığa sebep olduğunu düşünüyor. “Bir gece 12’de Taksim’e tek başlarına çıksınlar. Ertesi gün bu şarkıları yaparlar” diyor.
Rap ortamındaki kutuplaşmaların işleri geriye götürdüğünün farkında ve bunun üstesinden gelmek için elinden geleni yaptığını sözlerine ekliyor. Bu durumun önüne geçebilmek için de bir önceki albümünde Ceza ve Killa Hakan ile birlikte seslendirdiği ‘Kork Bizden’ şarkısının klibine kavgalı oldukları düşünülen tüm rapçileri davet ederek rap kitlesine bir mesaj vermeye çalışmış. Ayben’in yeni single çalışması ‘Oha Dersin’i dijital satış hizmeti sağlayan sunuculardan satın alabilirsiniz. Kafiyeler, stil ve enerji on puan. Benden söylemesi...