Ölüm sanılandan yakınmış!

Nazilerin Avrupa'daki 'ölüm ağı' sanılandan çok daha genişmiş! ABD'de yayımlanan ilk ölüm kampları ansiklopedisi, Nazi rejiminin Avrupa'da 20 bin tutuklama ve toplama kampı kurduğunu gösterdi

WASHINGTON - ABD’de Washington Soykırım Müzesi tarihçilerinin, ‘Kamplar ve Gettolar  Ansiklopedisi, 1933-1945’ adlı kitabı hazırlamaya başladığında, Avrupa’da 5-7 bin kamp kurulmuş olduğunu tahmin ediyordu. Ansiklopediyi hazırlayan ekipten Geoffrey Megargee, “Ama beklemediğimiz bir rakam ortaya çıktı” diyor, “Araştırma ilerledikçe sayı gittikçe arttı ve 20 bine yaklaştı!”
Yedi ciltlik eserin 1700 sayfalık ilk cildinin girişinde, Hitler’in 1933’te iktidara gelmesinden hemen sonra Almanya’da kurulan 100 kadar kampa ‘rejim düşmanlarının doldurulduğu’ belirtiliyor. İkinci Dünya Savaşı sona erdiğindeyse ölüm şebekesi bütün Avrupa’ya yayılmıştı. Ansiklopediye göre, Nazilerle işbirliği yapan ‘Fransa’dan Romanya’ya, Norveç’ten İtalya’ya kadar’ bütün ülkeler, kendi ölüm kamplarını kurmakta gecikmedi.

12 yılda milyonlarca insan öldürüldü
Toplama kampları sistemi, bugünkü Polonya’da kurulan Auschwitz-Birkenau temerküz kampıyla zirve yaptı. Sadece bu kampta, 1.1 milyon kişi gaz odalarında öldürüldü.
Ansiklopedide yazılanlara göre Naziler, 12 yıllık iktidarları sırasında, ‘ölüm merkezleri, gettolar, çalışma kampları, savaş esiri kampları, ötanazi merkezleri, cezaevleri ve benzeri’ tesisler kurdu. Ansiklopedide 6 milyon Yahudi’nin yanı sıra 200 bin Çingene, 200 bin sakat insanla eşcinseller, direnişçiler, savaş esirleri, komünistler ve diğerlerinin katledilişiyle ilgili ayrıntılar da veriliyor.
Önsözünü Nobel Barış Ödülü sahibi Elie Wiesel’in kaleme aldığı ansiklopedi, Nazi zulüm sistemini anlatan bugüne kadarki en kapsamlı yayın ve diğer altı cildi de 2018’e kadar yayımlanacak. Washington Soykırım Müzesi araştırmacılarının dokuz yıldır sıkı bir araştırma yürüttüğü çalışmaya birçok ülkeden yüzlerce araştırmacı da destek veriyor. (aa)