Ölümcül hanta virüsünü keşfeden doktorun uyarıları

Ölümcül hanta virüsünü keşfeden doktorun uyarıları
Ölümcül hanta virüsünü keşfeden doktorun uyarıları

Doç. Dr. Çelebi, virüsü tanıttı.

ZONGULDAK - Hanta virüsünü Türkiye’de ortaya çıkaran Doç. Dr. Güven Çelebi uyardı: “Bu virüse neden olan kemiriciler kesinlikle canlı olarak yakalanmamalı. Ormancılar ve madenciler daha fazla risk altında...”
Türkiye, kemirgenler yoluyla yayılan hanta virüsüyle şubat ayında tanıştı.  Zonguldak ve Bartın’da hastanelere gelen 16 kişiden dokuzunda hanta virüsünün varlığının tespit edilmesini sağlayan isim,  Zonguldak Karaelmas Üniversitesi (ZKÜ) Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Güven Çelebi
Doç. Dr. Çelebi dün Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Aydın Mungan ile birlikte bir basın toplantısı düzenledi.  Çelebi büyük merak uyandıran hastalıkla ilgili şu bilgileri verdi:
RİSKLİ MESLEK GRUPLARI: Virüsün doğadaki başlıca nedeni fare gibi kemiriciler. İnsanlara bulaşması genellikle iki yolla gerçekleşmekte: Gıdalara bulaşmış virüsün ağız yoluyla alınması veya çevreye bulaşmış virüsün toz halinde havaya saçılması ve bu tozların solunum yoluyla vücuda alınması. Virüsü taşıyan bir kemiricinin insanı ısırması sonucu da hastalık insana bulaşabilir. Bu nedenle farelerle temas olasılığı daha yüksek olan çiftçiler, liman işçileri, madenciler ve ormancılar gibi meslek grupları daha çok risk altındadır.
BELİRTİLER: Hastalığın kuluçka süresi 1-3 hafta. Bu sürenin sonunda ani başlayan yüksek ateş, üşüme-titreme, halsizlik, yaygın adale ağrıları, baş ağrısı, karın ağrısı, bulantı, kusma, ishal gibi şikâyetler ortaya çıkıyor. Kısa bir süre sonra kan trombosit sayısında azalma ve böbrek işlevlerinde bozulma görülüyor. Hastalık çok hafif şikâyetlerle seyredip kendiliğinden iyileşebileceği gibi, diyaliz gerektiren ciddi böbrek yetmezliğine de sebep olabiliyor.
KARANTİNA ŞART MI?:  Hastalığın insandan insana bulaştığına dair bir veri yok.  Ancak enfekte bir hastanın kan, idrar gibi çıkartılarının doğrudan mukozalara teması ile hastalık bulaşabilir.  Bu nedenle sağlık personeli standart korunma önlemlerine uymalı.
NASIL KORUNULUR?: Hastalığın aşısı yok.  Korunmada en önemli unsur, insanların ev, işyeri gibi yaşam alanlarında kemirici kontrolü. Dikkat edilmesi gereken bazı noktalar şunlar: Kemiricileri kesinlikle canlı olarak yakalamaya çalışmamalı. Çünkü kemiricinin ısırması veya tırmalaması yoluyla hastalık bulaşabilir. Ölü bir kemiriciye çıplak elle temas da uygun değildir. Mutlaka eldiven giyilmeli veya maşa gibi bir araç kullanmalıdır. Ölü kemiriciler ortalıkta bırakılmamalı, derince açılmış bir çukura gömülmeli. Bu işlemlerden sonra eller mutlaka su ve sabunla yıkanmalıdır. Yiyecek ve içecekler mutlaka kemiricinin giremeyeceği kapalı dolaplarda saklanmalıdır. Yiyecek-içecek kaplarının ağzı kapalı bırakılmalıdır. Kemiricinin idrar ve dışkısı ile kirlenmiş yüzeyler çamaşır suyu kullanılarak silinmelidir. Fare idrarıyla kirli alanların temizliği yapılırken süpürge, elektrik süpürgesi gibi toz kaldıran yöntemlerden kaçınılmalı. Riskli alanlar yüzde 10’luk çamaşır suyu ile nemlendirilmeli ve sonra silme, yıkama gibi yöntemler kullanılmalı. (dha)