Ölümü ölümsüzleştirdiler

Ölümü ölümsüzleştirdiler
Ölümü ölümsüzleştirdiler
İngiltere'de 19. yüzyılın sonlarında başlayan bir moda, kan donduracak cinsten. Dönemin orta sınıf ve zengin aileleri, ölen yakınlarıyla fotoğraf çektirerek bu anı ölümsüzleştiriyor!

En güzel elbiselerini giymiş bir İngiliz centilmeni sandalyesinde, uzaklara dalmış bir vaziyette fotoğraf çektiriyor. Ancak doğal olmayan bir görüntü çizmenin ise bir sebebi var: Kendisi bir ölü!

19. yüzyılın son dönemlerinde zengin İngiliz aileleri için, ölen yakınlarının cenazeleriyle çekilmiş portrelere sahip olmak için bir modaydı. Ortaya çıkan bu fotoğraflar ise o dönemle ilgili ilginç ayrıntıları öne çıkarıyor.

Mesela bazı fotoğraflar 'yalnız başına uyurken görünen' ölülere diğer resimlerde diğer aile üyeleri eşlik ediyor. Resimlerde ölmüş akrabalarının canlı görünmesini isteyenler için kişinin gözleri açılıyor, gözbebekleri boyanıyor ve ölünün yanakları hafif renklendiriliyor.

Ancak bu fotoğrafçılık türü 20. yüzyılın başlarında popüleritesini yitirerek tarihe karıştı, geriye ise yüz yılı aşkın bu kareler kaldı.


  ETİKETLER:

  Fotoğraf

  ,

  Aile

  ,

  Zengin