Omar Hakim bir kez daha ramazanda

Omar Hakim bir kez daha ramazanda
Omar Hakim bir kez daha ramazanda
Bu yıl Kültür Bakanlığı'nın desteğiyle hayata geçirilen Ramazanda Caz, bu akşam perküsyon ustası Omer Hakim'i ağırlıyor.

Önceki akşam Kerem Görsev konseriyle başlayan Ramazanda Caz konserleri, bu akşam Omar Hakim’le devam ediyor. Hakim, saat 21.00’de, son projesi ‘The Trio of OZ’ ile Sakıp Sabancı Müzesi’nde olacak. Ramazanda Caz’a ikinci kez konuk olan davulcu Omar Hakim’e konserde, piyanoda cazın yetenekli kadın piyanistlerinden Rachel Z ve basta Solomon Dorsey eşlik edecek. 30’lu yılların unutulmaz caz ve rock klasiklerini de içeren bir repertuvara sahip grup konserde, Duke Ellington, Depeche Mode, Wayne Shorter, Joni Mitchell, Sting, Peter Gabriel, Coldplay, Stone Temple Pilots ve Björk gibi grup ve sanatçıların eserlerini yorumluyor.
1959’da New York’ta müzisyen bir ailede doğan Omar Hakim, trombon sanatçısı babasının da etkisiyle, müziğe 5 yaşında davul çalarak başladı. Özgün tarzıyla dikkat çeken Hakim, bugüne dek farklı müzik janrlarını temsil eden; Miles Davis, George Benson, David Bowie, Madonna, Celine Dion, Michael Jackson, Sting gibi birçok isimle birlikte çalıştı. Hakim, son olarak Daft Punk’ın yeni albümü ‘Random Access Memories’de yer alan ‘Giorgio by Moroder’ isimli şarkı için davul çalmıştı.
Unesco himayesinde bu yıl İstanbul ’da yapılan Dünya Caz Günü etkinliğinde “Eğer caz bir şehre dönüşseydi muhakkak bu İstanbul olurdu. İstanbul bir müziğe dönüşseydi muhakkak adı caz olurdu” diyen Kültür Bakanı Ömer Çelik’in ilgisi ve bakanlığın desteğiyle düzenlenen Ramazanda Caz, 29 Temmuz saat 21.00’de Jon Balke ‘Batagraf’ konseriyle devam edecek. 30 Temmuz’da ‘Derviş Duası’ projesiyle Kudsi Erguner ve Pierre Rigopoulos’u ağırlayacak etkinlik, 1 Ağustos’ta Önder Focan ‘Swing A la Turc’la sona erecek.