Ömer Çelik: Türkiye kültürel bir mucize

Ömer Çelik: Türkiye kültürel bir mucize
Ömer Çelik: Türkiye kültürel bir mucize

Bakan Ömer Çelik, İngiltere Kültür, İletişim ve Yaratıcı Endüstriler Bakanı Ed Vaizie'ye Piri Reis'in haritasını armağan etti.

Londra Kitap Fuarı'na katılan Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, konuşmasında Türkiye'yi "kültürel bir mucize" olarak tanımladı, Anadolu'nun, dünya medeniyetinin temellerini oluşturan edebi eserlere beşiklik ettiğini söyledi.

Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, Londra Kitap Fuarı sayesinde İngiliz ve İngilizce konuşan edebiyatseverlerin Türk edebiyatının bütün renkleriyle tanışma fırsatı bulacağını söyledi. Bakan Çelik, Türkiye 'nin odak ülke olduğu ve 17 Nisan'a kadar sürecek Londra Kitap Fuarı çerçevesinde Türkiye'nin Londra Büyükelçiliği rezidansında düzenlenen resepsiyona katıldı. Türkiye'nin Londra Büyükelçisi Ünal Çeviköz'ün ev sahipliğindeki resepsiyona, AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış ile Adalet Ağaoğlu, Ahmet Ümit, Murathan Mungan, İskender Pala, Elif Şafak, Buket Uzuner ve Doğan Hızlan'ın da aralarında bulunduğu çok sayıda yazar ve yayıncı katıldı. Bakan Çelik, "Ben buraya çok uzun bir yolu katederek geldim. Sayın Başbakanımızla Kırgızistan ve Moğolistan seyahatindeydim. Yani kültürümüzün kökleri olan bütün bir İpek Yolu'nu katederek Londra'ya geldim" diyerek başladığı konuşmasında "Türkiye'nin onlarca cümle kurmadan tanımlanamayacağını ifade etti. Çelik, "Türkiye, bir Ortadoğu ülkesi ama aynı zamanda bir Akdeniz ülkesi. Türkiye, bir Avrupa ülkesi ve aynı zamanda bir İslam ülkesi. Türkiye, bir Balkan ülkesi ama aynı zamanda bir Asya ülkesi. Türkiye, bir Karadeniz ülkesidir ama aynı zamanda bir Akdeniz ülkesidir. Yani benim ülkem bir topraktan ibaret değildir, bir kültürel mucizedir." Çoğulculuğun Batı'da keşfedilmeden çok daha önce Türkiye kültürünün temellerini oluşturduğunu iddia eden Çelik, Anadolu'nun da Homeros'un İlyada'sından Mevlana'nın Mesnevi'sine kadar dünya medeniyetinin temellerini oluşturan edebi eserlere beşiklik ettiğini söyledi. Resepsiyona katılan AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış ise yaptığı konuşmada, "Roma, Bizans ve Osmanlı İmparatorluklarına başkentlik yapan İstanbul 'un" tek eksiğinin Olimpiyatlar olduğunu söyledi. 15-17 Nisan'da Earls Court'ta düzenlenen Londra Kitap Fuarı'nın bu seneki odak ülkesi Türkiye.