Ömür uzatacak altı öneri!
Ömür uzatacak altı öneri!
Uzun yıllar sağlıklı yaşamak büyük ölçüde sizin elinizde... Elbette beslenmenize ve yaşam tarzınıza dikkat ederek... FitWell ve A Milli Futbol Takımı Performans Koçu Murat Can Üner, uzun ve sağlıklı bir yaşam için altı öneride bulunuyor.

1. Cardio egzersizlerini ihmal etmeyin!
Kalp damar sistemini kuvvetlendirmek için cardio (yürüyüş, bisiklet, yüzme, koşu) egzersizlerini ihmal etmeyin. Cardio egzersizleri kalp damar sistemini kuvvetlendirecek ve kalp damar hastalıklarına yakalanma riskinizi azaltacaktır. Egzersiz aynı zamanda stres hormonunun salgılanmasını azaltacak ve mutluluk hormonunun yükselmesini sağlayacaktır. Araştırmalarda haftada minimum 150 dakika egzersiz yapan kişilerin ölüm riskini, hiç yapmayanlara oranla yüzde 31 oranında azalttığı ortaya çıkmıştır.

2. Şeker, tuz, un tüketimini kısıtlayın!
Bu üç beyazın vücuda yararından çok zararı var. Özellikle şeker, hücrelerin erken yaşlanmasına sebep olurken, diyabet riskinizi arttırarak yaşam kalitenizi azaltacaktır.


3. Antioksidanlardan zengin besinleri tüketin!
Haftada en az iki, üç gün balık ve sebze tüketin. İşlenmiş besinlerden uzak durun.

4. Uykunuzu iyi alın!
Araştırmalar bize günde yedi, sekiz saatlik uyku uyuyan insanların daha az ve daha fazla uyuyanlara oranla daha uzun bir yaşam sürdüğünü göstermektedir.

5. Çevrenizdeki insanları iyi seçin!
Etrafınızda size mutluluk veren ve sizi pozitif etkileyen insanları bulundurun. Stresten uzak durun ve sıkıntılarınızı mümkün olduğunca fazla kişi ile paylaşın.

6. Alkol ve sigaradan uzak durun!
Bu ikiliden uzak durmak yaşam kaliteniz ve yaşam sürenizi arttıracaktır.


  ETİKETLER:

  Uyku

  ,

  Diyabet

  ,

  Yaşam

  ,

  Zengin

  ,

  Kalp

  ,

  Uzak