Önce karaciğer nakli, sonra doğum

Önce karaciğer nakli, sonra doğum
Önce karaciğer nakli, sonra doğum

Karaciğer sorununun belirtileri: Sarılık, halsizlik, yorgunluk,iştahsızlık, hazımsızlık, kilo kaybı, kolay kanama ve kanamanın durmaması, karın şişliği, bacaklarda şişlik, bilinç ve ruhsal durum bozukluğu.

Hastalar karaciğer naklinden sonra normal cinsel yaşamına dönebiliyor, ancak bir yıl hamile kalmamaları gerekiyor. Sonrasında doğum yapmak mümkün
Haber: FERHAN KAYA POROY / Arşivi

Masada yatan hasta, 55 yaşında bir kadın. Karaciğeri iflas etmiş durumda. Prof. Dr. Münci Kalaycıoğlu karaciğer nakli ile hastayı tekrar eski sağlıklı günlerine döndüreceğine inanıyor. Ben heyecanlıyım. Daha bir saat önce yandaki ameliyathanede bir böbrek nakline tanıklık ettim, şimdi de karaciğer nakli… Ama dışarıdan bakan biri olarak şunu kesin söyleyebilirim. Karaciğer ameliyatı böbrek nakline göre çok daha kanlı! 

Nedir karaciğer nakli, nasıl yapılıyor?
Karaciğer nakli, hastalıklı karaciğerin ameliyatla çıkarılıp yerine sağlıklı bir karaciğer konulması işlemidir. Yaklaşık 40 yıldır karaciğer nakli ameliyatları yapılmakta ve hastalar nakil sonrası normal yaşamlarını sürdürmektedir. Erişkinlerde karaciğer naklini gerektiren en sık neden ise sirozdur.
Hasta, organ nakli ekibi tarafından değerlendirilir. Çeşitli kan testleri, röntgen, tomografi gibi incelemeler sonucunda nakil kararı alınır. Nakil cerrahisi için hastanın kalp, akciğer, böbrekler, bağışıklık sistemi ve ruh sağlığı da sağlam olmalıdır. Vücudun başka yerinde kanser olması, ciddi kalp, akciğer ya da sindirim sistemi hastalıkları, alkol ya da ilaç bağımlılığı, aktif enfeksiyon ve doktor önerilerini takip edememe nakile engel teşkil eden durumlar arasında yer alır. 

Ameliyat ne kadar sürer, ameliyat sonrası neler olur?
Karaciğer nakli ameliyatının süresi yaklaşık 4-14 saat arasındadır. Hastalıklı karaciğerin önce damarları ve safra yolları bağlanır, ardından organ çıkarılarak yerine yenisi takılır. Ameliyatın ardından hasta bağırsak hareketleri başladıktan sonra yemek yemeye başlayabilir. Yeni karaciğerin iyi çalıştığına emin oluncaya kadar yaklaşık 1-3 hafta boyunca hastanede kalır. Enfeksiyon ve organ reddini önleme amacıyla çeşitli ilaçlar kullanılır. 

Peki ya hastaneden çıktıktan sonra?
Hastanın ameliyattan sonra uzunca bir süre kendisine dikkat etmesi gerekir. Düzenli kontrole gelip kan testleri yaptırılmalı, hasta insanlardan uzak durulmalı. Her türlü hastalık durumunda doktora başvurulmalı. Düzenli diyet ve egzersiz yapıp, alkolden uzak durulmalı.
İlaçlar düzenli alınıp, doktorun bilgisi dışında ilaç kullanılmamalıdır.
İyileşme sonrası çoğu insan yapmakta olduğu işe geri dönebilir. Normal durumlarda nakilden önceki beslenme alışkanlığını da değiştirmek gerekmemektedir, ancak ilaçlara bağlı şeker ya da kolesterol hastalığı olması durumunda özel diyet uygulanır. Hasta nakilden sonra normal cinsel yaşamına dönebilir, ancak bir yıl hamile kalmaktan sakınmalıdır. Daha sonra hamilelik ve doğum mümkündür.
Yarın: Pankreas nakliyle diyabete son

Organ bekleyenlerin umudu ‘ORDES’
Prof. Dr. Münci Kalaycıoğlu aynı zamanda Organ Nakillerini Destekleme Derneği’nin (ORDES) başkanlığını yapıyor. Bu dernek gerçekleştireceği organizasyonlarla hem Türkiye’de hem de tüm dünyada organ naklini artırmaya hedefliyor. Prof. Dr. Kalaycıoğlu ile ORDES’i konuşuyoruz…
Dernek hakkında bilgi verir misiniz?
Türkiye’de organ ve doku bekleyen kişilerin rakamları her geçen gün artıyor. Organ naklinin az olması ülkemizin en önemli sağlık sorunlarının başında geliyor. Türkiye’de 44 bine yakın kişi organ bekliyor ve her yıl ortalama 8 bin kişi bu listeye ekleniyor. İşte biz de bu yaraya parmak basmak için organ nakline gönül verenlerle bir araya geldik ve derneğimizi kurduk.
Derneğin amacı ne?
Derneğimizin amacı, Türkiye’de organ bağışı bilincinin yerleşmesine gelişmesine, organ bağışının artmasına katkıda bulunmak, yaşaması organ nakline bağlı olan kişilere nakil öncesi ve sonrasında maddi ve manevi destek verebilmek. Bu amaçla sağlık çalışanlarına ve halka yönelik eğitici ve öğretici faaliyetlerde bulunacağız. Çeşitli paneller ve konferanslar düzenleyeceğiz. Gördüğünüz gibi çok geniş anlamda çalışmayı düşünüyoruz. Çünkü bize göre organ nakli çok önemli. Türkiye’de son derece başarılı organ nakilleri yapılmasına rağmen organ nakillerinin sayısı çok az. Eğitim bakımından tüm ülkeyi kapsayan bir eğitim seferberliğine girilmesi gerekiyor. Rakamlar ortada, buna kimsenin itirazı olamaz. Biz bu rakamları nasıl artırırız, nasıl daha başarılı organ nakli yapabiliriz diye yola çıktık ve bizim gibi düşünenlerle bir araya geldik Son 20 ay içerisinde Memorial Hastanesi Organ Nakli Merkezi’nde, 42 canlı, 43 kadavra olmak üzere 85 karaciğer, 74 canlı 40 kadavra olmak üzere 114 böbrek, 2 tane de pankreas nakli yapıldı. Yani son 20 ay içerisinde 200 kişi organ nakli ile hayata döndü.
Nakil hastaları veya organ bağışlamak isteyenler dernekle nasıl irtibata geçebilir?
Biz Türkiye’deki vatandaşlarımızın organ nakline olan ihtiyacını çok iyi biliyor ve bunun için çalışıyoruz. Bu, bir kişinin, üç kişinin işi değil. Binlerce hastamız, insanımız organ bekliyor. Onlara yardım etmek boynumuzun borcu. Bu sorun hepimizin sorunu. El ele verelim maddi ve manevi anlamda bütünleşelim, insanlarımıza yardım edelim. Türk insanı en iyisine layık. Biz buna inanıyor ve bunun için çalışıyoruz.
Ayrıntılı bilgi için, www. ordes.org. tr’ye girebilir, 0212 314 66 66 – 5208 no’lu telefonu arayabilirsiniz.


  ETİKETLER:

  Türkiye

  ,

  Cunda

  ,

  organ nakli

  ,

  hamile