Önceki kuşaktan daha kısa yaşayacağız

Önceki kuşaktan daha kısa yaşayacağız
Önceki kuşaktan daha kısa yaşayacağız
Bu kuşak bir öncekinden daha az yaşayacak. Sebebi ise tedavi edilmediğinde özellikle gözler, böbrekler, sinirler, beyin, kalp ve damarları ciddi şekilde etkileyen diyabet...

DÜNYA Sağlık Örgütü (WHO) dünya tarihinde ilk kez, bir sonraki kuşağın ömrünün önceki kuşaktan daha kısa olacağı konusunda uyardı. Sebebi ise çağımızın en yaygın ve hızla yayılan hastalıkları arasında yer alan diyabet… Akşam 'dan Türkan Yılmazer'in haberine göre erken teşhis edildiğinde sağlıklı ve uzun bir yaşam şansı veren diyabet, tedavi edilmediğinde büyük sağlık problemlerine yol açıyor.

14 Kasım Dünya Diyabet Günü öncesinde bilinçlenmenin önemine dikkat çeken Emsey Hospital’dan İç Hastalıkları Uzmanı Uzm. Dr. Ahmet Hamidi, şunları söyledi: “Göz hastalıkları, böbrek hastalıkları, deri hastalıkları, saç hastalıkları, deride değişik kaşıntılar, farklı yaralar, yaraların geç iyileşmesi, enfeksiyonların sık sık oluşması, özellikle kadınlarda idrar yollarında hastalık, erkeklerde cinsel yetersizlik, kemik erimesi, sinirlerde harabiyet, kalpte bozukluk, tansiyon ve buna bağlı birçok hastalıklar diyabetle beraber seyreder. Bugün yeryüzünde, diyabet nedeniyle her dakika iki bacak kesiliyor. Diyabetin ne kadar tehlikeli bir hal aldığını bu durum açıkça gözler önüne seriyor” uyarısında bulundu.

Diyabetin gençler ve çocuklarda kontrol altına alındığında yaşanacakları anlatan Hamidi, “Düzenli bir tedavi görülürse bu hastalıkla yaşamayı daha iyi başarırlar. Tip 2 diyabette uzun süreli gizli bir dönem vardır. Onun için biraz dezavantajlı.
Ancak kontrollerin aksatılmamasıyla dezavantajlar avantaja çevrilebilir” diye konuştu.

Mutlaka bir diyet uzmanının desteği alınmalı. Yiyeceklerin yüzde 60 oranında karbonhidratlardan, yüzde 30’unun yağlardan, yüzde 10-15’inin de proteinlerden oluşması gerekir. Ancak karbonhidratlara meyve de dahil. Un, tuz, yağ ve tatlı ihtiva eden besinler azaltılmalı, fazlaca yeşillik, sebze ve belirli ölçülerde meyve yenmeli.

- Tip 1 diyabet: Çok aşırı yorgunluk, halsizlik, susuzluk, aşırı idrara gitme gibi belirtiler taşır.
- Tip 2 diyabet: Bu belirtilere dikkat edin; çok hızlı kilo verme, baş ağrısı, aşırı bir ağız kuruluğu, vücutta değişik yerlerde kaşıntıların meydana gelmesi, yaraların geç iyileşmesi, kişinin kendini iyi hissetmemesi, gözlerde görme bozukluğu ve yorgunluk.

Eğer şeker hastalığına bağlı veya herhangi bir nedenle kalp hastalığı, yağlarda yükselme ve buna benzer diğer hastalıklar varsa mutlaka haftada 3 gün, düzenli bir şekilde egzersiz yapılması tavsiye ediliyor.