'One minute' New York'ta kafe adı oldu

'One minute' New York'ta kafe adı oldu
'One minute' New York'ta kafe adı oldu

Tari?yle (sağda) dokuz yıllık ortağı Nurieli?nin tuttuğu dükkânın sahibi de Yahudi?ymiş. Hatta sözleşmeyi iptal etmek de istemiş ama ortaklar teklifi reddetmiş. FOTOĞRAF: TOLGA ADANALI / AA

Biri Türk, biri Yahudi iki iş adamı, Başbakan Erdoğan'ın Davos'taki 'One minute' sözünü unutamadı, Manhattan'da açtıkları kafeye bu ismi verdi. Üzeyir Tari ve Eliyahu Nurieli şimdi bu isimle kente yayılma derdinde...

NEW YORK - ABD’nin New York kentinde yaşayan Türk iş adamı Üzeyir Tari, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Davos’ta söylediği ‘One minute’ sözünden esinlenerek, Yahudi işadamı ve yakın arkadaşı Eliyahu Nurieli’yle Manhattan’da One Minute Cafe’yi açtı.
Aslında elektronikçi olan Tari, “Başbakanımız Davos’ta İsrail Cumhurbaşkanı’na bu çıkışı yaptıktan sonra, ilk olarak Bangladeşli bir müşterimiz bize Erdoğan’ın gösterdiği tavrı ve duyduğu memnuniyeti aktardı” diyor.
Bu sözün dünya çapında ses getirmesinden sonra satışlarında çok artış olduğunu fark ettiklerini belirten Tari, “Pek çok müşterimizin bize bakış açısı değişti. Bu sözün bize ekonomik olarak ciddi katkı sağladığını gördük” diye konuşuyor.

Eliyahu, Erdoğan’ı seviyor
Manhattan’daki İstanbul Cafe’nin de sahibi olan Malatyalı Tari, Erdoğan’ın bu sözünün kendilerine büyük onur verdiğini ve İsrailli ortağıyla yeni açacağı kafeye bu ismi koymayı kararlaştırdığını anlatıyor. Yakın arkadaşı ve dokuz yıllık ortağı Nurieli’nin Türkiye hayranı bir İsrailli olduğunu kaydeden iş-adamı, “Amerika’ya geldiğimden beri onunla ortağız. Diğer işlerimizi de birlikte yapıyoruz. Başbakan Erdoğan’ı Eliyahu da seviyor. Bu ismi önerdiğimde onun da hoşuna gitti ve One Minute Cafe’yi açmaya karar verdik” diyor.
Nurieli iki yılda dört kez Türkiye’ye gelmiş. İstanbul’u ve Türkleri çok sevdiğini, Başbakan Erdoğan’a da sempatisi olduğunu söylüyor.
Tari, One Minute Cafe’yi açmak için Manhattan’da kiraladıkları dükkânın sahibiyle 10 yıllık anlaşma yapmış. Mülk sahibinin de Yahudi olduğunu, ancak imzanın atıldığının ertesi günü ticari nedenlerle sözleşmeyi feshetmek istediğini anlatıyor. Sözleşmenin iptali için dükkân sahibi Tari ve Nurieli’ye yüksek miktarda para önermiş ama iki ortak teklifi reddetmiş.

Times Meydanı’na şube
Kafenin ticari olarak çok iyi gittiğini söylüyor Tari, “İyi bir yatırım yaptığımızı düşünüyorum. Kafe daha birinci ayında başarılı olduğumuzu gösterdi. İsminin de etkisi büyük oluyor” diyor.
İşadamı olarak ABD’de çeşitli yatırımları olduğunu söyleyen Tari, One Minute markasıyla kafe açmaya devam etmek istiyor. Şimdilik en az iki tane daha One Minute Cafe planlamışlar, hatta New York’un dünyaca ünlü Times Meydanı’nda kiralık yer aramaya başlamışlar. Times Meydanı’nda uygun dükkân buldukları anda ikinci kafe hizmete girecek. Tari, ünlü meydanın günün 24 saati turistlerle dolu olduğunu ve burada da başarılı olacaklarına inandığını söylüyor. (aa)