'Onu 50'sinde yeniden çıplak çekmek isterdim'

'Onu 50'sinde yeniden çıplak çekmek isterdim'
'Onu 50'sinde yeniden çıplak çekmek isterdim'

1985?te Playboy dergisine kapak olan bu çarpıcı fotoğraflar Beyoğlu, Mısır Apartmanı?ndaki CDA Projects?te sergileniyor.

Madonna müzikte tabuları yıktı ama kendisinden beklenmeyeni yapmaya zaten şöhret olmadan önce başlamış. Martin Schreiber'in popun kraliçesini 20 yaşındayken çıplak çektiği fotoğraflar 27 Ekim'e kadar İstanbul'da sergileniyor
Haber: MELTEM ÜRÜT / Arşivi

Çıplak doğup çıplak gömülen insanoğlu, iş nü fotoğraflara gelince bugün bile çıplaklığa tuhaf bakar. Tüm bu yargılara karşı çıkan henüz tanınmamış genç bir dansçı adayı Madonna Louise Ciccone, 1979’da fotoğrafçı Martin Schreiber için çıplak pozlar vermişti. Şöhret olmadan bu önyargıyı kıran o genç modelin bir gün müzikte de tabuları yıkacağı kimin aklına gelirdi... O günlerde henüz 20 yaşında olan model Ciccone, altı yıl sonra pop kraliçesi Madonna’ya dönüşünce, bu karelerin değeri anlaşıldı ve 1985’te Playboy dergisine kapak oldu.
Bugün dünyanın en zengin şarkıcılarından Madonna, bu siyah-beyaz fotoğrafları New York’ta dans derslerinin parasını ödeyebilmek için sadece 30 dolar karşılığında çektirmiş aslında. Martin Schreiber 1985’te Time dergisinin kapağında Madonna’yı gördüğünde, bu kadının, yıllar önce çıplak fotoğraflarını çektiği o genç model olduğunu fark etmiş. O sırada New York Parsons School of Design’da fotoğrafçılık dersleri veren Schreiber, hemen resimleri gün ışığına çıkarıp Playboy dergisine satmış.
İşte olay yaratan bu fotoğraflar şimdi İstanbul Beyoğlu’nda Mısır Apartmanı’nda CDA Projects’te sergileniyor. 27 Ekim’e kadar açık kalacak sergi bahanesiyle Martin Schreiber ile 30 yıl önce çekilen bu fotoğraflar, 20 yaşındaki Madonna ve çıplaklık üzerine konuştuk.
Madonna’nın 20 yaşındayken size poz vermek için geldiği güne dönelim. Çıplak olduğu için gergin miydi?
Hayır, hiç gergin değildi. Sanat dersleri almış bir öğrenciydi, rahattı.
Neden onu seçtiniz?
Aslında tam olarak ben seçmedim. O dönemde fotoğraf dersleri veriyordum. Sınıfım için iyi bir vücuda sahip, çıplak fotoğraf modeline ihtiyacım vardı. Sanat okulundan rica ettim, birini gönderdiler. 20 yaşındaki Madonna stüdyodan içeri girdi, mükemmeldi. Onu görünce “Evet bu iş için çok uygun” dedim. Vücut hatları, kıvrımları... Aradığım gibiydi.
Onda bir yıldız ışığı gördünüz mü? Günün birinde ‘pop kraliçesi’ olacağı aklınıza gelmiş olabilir mi?
Hayır. Hiç öyle düşünmedim. 15 öğrencinin önünde çıplak fotoğraf veren yarı profesyonel bir modeldi. Tam tersine tek gördüğüm yorgun olduğuydu.
Bu fotoğraflarda Madonna’nın hangi yönünü öne çıkarmaya çalıştınız?
Güzel bir bedene sahip genç ve masum bir kadını yansıtmaya çalıştım. Kıvrımlı hatlara sahip saf bir güzellik... Ama ilk aşamada, kendinden çok bedenine odaklandım, hep böyle yaparım. Heykel gibi görüyorum. Bir obje gibi yaklaştım diyebilirim. Onun aracılığıyla öğrencilere, modeli doğru fotoğraflamayı öğretmeye çalışıyordum. Doğru kareleri yakalayabilmek için ‘Sağa dön’, ‘Yukarı bak’ diyordum. Karakterini yansıtmaya çalışmak ikinci plandaydı.
Ünlü bir yıldız olacağınızı bilseydiniz karakterine daha fazla yoğunlaşır mıydınız?
Eğer Madonna’yla, o yaştaki haliyle tekrar çalışma şansım olsaydı, önce yine eskisi gibi bedenine odaklanarak çekerdim. Daha sonra kişiliğine daha fazla odaklanırdım. Ama yine de o günlerde gördüğüm 20 yaşındaki kadını yansıtmak isterdim karelere. Genç masum güzelliği...
Onunla bugün yeniden çalışmak ister misiniz?
Evet, hatta böyle bir girişimim oldu. Nisanda Playboy dergisine verdiğim bir röportaj sırasında, dergiye aracı olmaları için teklifte bulundum. Onu 50 yaşında yeniden çıplak fotoğraflamayı inanın çok isterdim. 30 yıl öncekiyle benzer pozlarda fotoğraflarını çekip, eski ve yeni kareleri yan yana görmek harika bir fikir.
Farklı alanlarda fotoğraflarınız var ancak en çok bilinenleri nü olanlar...
Evet, en ünlüleri Madonna çekimlerim ve kovboy portrelerim. Bunlar kitap haline de geldi, çok tanınıyor. Ancak ben sadece insana değil formlara da odaklanıyorum. Fotoğraf makinem daima yanımdadır, ne görüyor ve hissediyorsam yansıtmaya çalışırım. Bir ağacı da fotoğraflayabilirim, bir bardağı, bir insanı da.
Sizce çıplaklık estetik mi?
Genel anlamda evet, çıplaklığı estetik buluyorum. Çıplaklık doğal bir ifade biçimidir. Çıplak doğuyoruz, çıplak gömülüyoruz, bu en doğal olabildiğimiz an. Ama elbette toplumların çıplaklıkla büyük sorunu var. Oysa ki tarihte yüzyıllardır çıplaklık hem kadın hem erkek güzelliğinin ifade yolu olmuş. Antik Yunan’da çıplak heykeller, Roma’da tablolar var. Bu klasik bir tema. Kendinizi çıplak düşünün. Aslında o kadar da mühim bir mesele değil, aksine harika bir şey. Tuhaf bir biçimde mutlu ve özgür hissediyorsunuz. İnsanları toplu halde çıplak fotoğraflayan Spencer Tunick de aynı şeyi gözlemlemiş; insanlar çıplakken rahat konuşuyor, birbirlerinin bedenlerine doğal bir şey olarak bakıyor. Toplumsa bunu utanç verici buluyor. Belki ülkelerin kültürleriyle, belki dinlerle ilgili önyargılar bunlar, bilemiyorum.
Sanatsal ve erotik fotoğraf ayrımını nasıl yapabiliriz?
Bu da yine eğitimle ilişkili. Tamamen fotoğrafa bakan kişinin ne gördüğüne bağlı.
Çıplak olarak fotoğraflamak isteyeceğiniz özellikle biri var mı?
Dışarıda bir dolu güzel, heykel kadar mükemmel bedene sahip çok fazla kadın var. O yüzden özel olarak biri yok. Fotoğrafladığım kadınların yüzde 90’ı güzel kadınlardı. Gerçekten çok güzel vücutları vardı.
Çektiğiniz kadınların hep güzel olması sizin için önemli mi?
Hayır, daha önce çok şişman bir kadınla da çalıştım. İri memeli, göbekli bir kadındı. Ama çok güzel bir yüzü vardı. Öyle bir yansıdı ki, fotoğrafı gören arkadaşlarımdan ‘Keşke onunla birlikte olabilseydim’ diyenler oldu. İlla genç olması da gerekmez, yaşı 80 civarında olan bir kadını da fotoğrafladım. Aklınıza gelebilecek herkes modelim olabilir.
Türkiye’de de bir çekim yaptınız. OK dergisi için eski manken Ivana Sert’in fotoğraflarını çektiniz. Nasıl bir deneyimdi sizin için? Ivana, fotoğraf için çok uygun bir model. Enfes bir güzelliği var. Zeki de bir kadın. Ama maalesef ahlaki engeller söz konusuydu. Tamamen çıplak fotoğraflarını çekmek istemiştim, kabul edilmedi. Ben de onu köpüklerle dolu bir küvetin içinde, boynunda çok pahalı bir kolyeyle fotoğrafladım.