Onur Haftası çağırıyor: Normalleşmiyoruz!

Onur Haftası çağırıyor: Normalleşmiyoruz!
Onur Haftası çağırıyor: Normalleşmiyoruz!
Bu sene 'normal' temasıyla 23'ncüsü düzenlenecek İstanbul LGBTİ Onur Haftası, 22 Haziran'da başlıyor. Film gösterimleri, sergiler, paneller, atöyeler, piknik ve partilerle dolu geçecek Onur Haftası 28 Haziran Pazar 17.00'da İstiklal Caddesi'nde yapılacak geleneksel Onur Yürüyüşü ile sonlanacak.

23. İstanbul LGBTİ (Lezbiyen, Gey, Biseksüel, Trans, İnterseks) Onur Haftası, 22 Haziran pazartesi, yoğun bir programla başlıyor. Hafta boyunca SALT Beyoğlu, Fransız Kültür Merkezi, Şişli Kent Kültür Merkezi gibi mekanlarda paneller, atölyeler, film gösterimleri, performanslar, piknik ve partiler gerçekleşecek. Onur Haftası’nın bu yılki teması ‘Normal’olarak belirlendi. Onur Haftası ekibi “Normal’e uymayışımız ne fıtrattan, ne de hastalıktan. Normal değiliz! Kabul etmiyoruz! Ne yanlış, ne de yalnızız. Değişmez denilen normları da, normalleri de tanımıyoruz” diyor.

HAFTA BOYU NELER OLACAK
Hafta boyunca herkese açık ve ücretsiz gerçekleşen etkinlikler kapsamında paneller, atölyeler, film gösterimleri, tiyatro oyunları, piknik, yerel LGBTİ örgütleri buluşması ve partiler düzenleniyor. Aktivistler, LGBTİ örgütleri temsilcileri, milletvekilleri, yurt içi konsoloslukların temsilcileri ve yurt dışından milletvekilleri ve aktivistler hafta boyunca düzenlenen etkinliklerde konuşmacı olarak yer alacak.
26 Haziran Cuma 15.30’da SALT Galata’da gerçekleşecek ‘Türkiye’de LGBTİ Bireylerin Sosyal ve Ekonomik Sorunları’ panelinde, LGBTİ bireylerin sorunları üzerine SPoD ve Boğaziçi Üniversitesi Sosyal Politika Forumu’nun ortaklığında yapılan 2014 tarihli araştırmanın sonuçları paylaşılacak. 

     Araştırmanın çarpıcı başlıkları şöyle:

  • Ayrımcılığa uğradığını belirten LGBTİ bireylerin yalnızca onda biri hukukî yollara başvuruyor.
  • LGBTİ bireylerin yaklaşık yüzde 56’sı yaşadıkları yerde açık kimlikleriyle güvende ve rahat hissedebilecekleri hiç bir sosyal alanın bulunmadığını söylüyorlar.
  • LGBTİ bireylerin yaklaşık yüzde 90’ı LGBTİ hakları hareketinin temel taleplerini sahipleniyor.
  • LGBTİ bireylerin yüzde 62’si kendi yaşlılıkları ile ilgili kendilerini güvende hissetmiyorlar.

LİSELİ LGBTİ’LERDEN HAPİSTEKİ LGBTİ’LERE…

22 Haziran Pazartesi 14.30’da Maçka Parkı’nda yapılacak ‘Akran Zorbalığı’ buluşmasında, ortaokul ve liseden LGBTİ’ler okulda LGBTİ olmayı ve akranlarından gördükleri baskıyla baş etme yollarını konuşacak. 23 Haziran Salı günü buluşacak Ruh Sağlığı çalışanları ve öğrencileri ise hem LGBTİ’lere yönelik önyargıları hem de ‘normal’ ve ‘anormal’ olmayı masaya yatıracak. Aynı gün gerçekleşecek ‘Lezbiyenler için Cinsel Sağlık’ atölyesinde ise lezbiyen kadınlara yönelik mit’ler ve sık karşılaşılan sağlık sorunları ele alınacak. Hapisteki LGBTİ’lerin deneyimlerinin paylaşılacağı ‘Duvarın Ardındakiler’ paneline bizzat hapiste zaman geçirmiş LGBTİ’ler katılacak.
25 Haziran Perşembe günü ise ‘Normallik ve Sağlamlığın Eşiğinde Sakatlık’,  ‘Seks İşçiliği Özelinde LGBTİ Hakları ve Şiddet’ konuşulacaklar arasında.
26 Haziran Cuma günü, Doğu Avrupa’da trans bireylere yönelik şiddet vakalarına ilişkin veriler, Sırbistan’dan ve Transgender Europe’dan katılımcılarla konuşulacak. Panelin ardından ‘Komşu Ülke Ermenistan’da LGBTİ Mücadelesi’, Ermenistan LGBTİ örgütü Pink Ermenia’nın deneyimleriyle paylaşılacak.  
Geçtiğimiz yerel seçimlerde açık eşcinsel kimliğiyle belediye meclisinde de yer alan LGBTİ’ler, hem belediyeler ile yürüttükleri çalışmaları, hem de yerel yönetimlere ne ölçüde katıldıklarını ‘Yerel Yönetimler ve LGBTİ’ panelinde söz alacak.
27 Haziran Cumartesi Maçka Parkı’nda gerçekleşecek piknikte ise hem işaret dili ve HIV atölyeleri yapılacak, hem de ertesi günkü yürüyüşün sloganları ve Twitter hashtag’i hep birlikte belirlenecek.

ONUR HAFTASININ SANAT AYAĞI
Bu yıl ikinci düzenlenen Onur Haftası sergisi ‘Nerdeen nereye’, 22-30 Haziran tarihleri arasında mau mau ve Blok Artspace’te ziyaret edilebilecek. Haftanın programları arasında ‘80’lerde Lubunya Olmak’ adlı oyun, bir trans erkeğin deneyimlerini anlattığı ‘Ben Senin Bildiğin Erkeklerden Değilim’ adlı gösteri ve yerleşik aşk olgusundan yola çıkan ‘seniseviyorum’ performansı da yer alıyor.
Pembe Hayat Kuir Fest film festivalinden iki film seçkisi ise 23 Haziran Salı ve 27 Haziran Cumartesi SALT Beyoğlu’nda izlenebilecek. 24 Haziran Çarşamba da Fransız Kültür Merkezi iki filmle ev sahipliği yapacak.

HORMONLU DOMATES ÖDÜLLERİ SAHİPLERİNİ BULACAK
Bu sene 11’nci senesi olan Hormonlu Domates Ödülleri ile yılın en homofobik/transfobik söylemlerini gene yapılan çağrıyla belirlenen adaylarla oylamaya sunularak seçilecek. 11. Hormonlu Domates Ödülleri 24 Haziran Çarşamba günü Şişli Kent Kültür Merkezi’ndeki özel gecede sahiplerini bulacak.
Geçen sene 70 bin kişinin katıldığı kitlesel 13. Onur Yürüyüşü 28 Haziran Pazar günü 17.00’da gerçekleşecek.
Her yıl gönüllü bir ekiple düzenlenen Onur Haftası Komisyonu, hem haftaya hem de yürüyüşe toplumun her kesiminden katılım için çağrı yapıyor ‘Sen yoksan çok eksiğiz’ diyor.