Onur Ünlü'nün yeni harmanı

Onur Ünlü'nün yeni harmanı
Onur Ünlü'nün yeni harmanı
'Sen Aydınlatırsın Geceyi', Onur Ünlü'nün 'özel' sinemasını bütünlüğe kavuştururken 'endişeli insan'ı süper güçlere mahkûm kılmıyor.
Haber: MURAT ÖZER - cinemozer@gmail.com / Arşivi

SEN AYDINLATIRSIN GECEYİ **Yönetmen: Onur Ünlü
Oyuncular: Ali Atay, Demet Evgar, Damla Sönmez, Ahmet Mümtaz Taylan, Ercan Kesal
Süre: 107 dk.

Onur Ünlü’nün memleketteki ‘en özel’ sinemacılardan biri olduğu gerçeğini yadsıyamayız. Hâlâ aşamadığını düşündüğümüz ‘Polis’le başlayıp ‘Sen Aydınlatırsın Geceyi’ filmine kadar uzanan serüveni, onun ‘endişe’ temelli sinemasının giderek bir bütüne kavuşmasına vesile oluyor. Mizahla ilişkisini ‘saçma’ olanla açıklayan Ünlü, önceki filmlerinde olduğu gibi burada da ‘olanaksızın sıradanlığı’na vurgu yapıyor.
‘Süper güçler’le donanmış sakin kasaba insanlarının sıradanlığını öne çıkardığı filminde, ‘saçma’yla bağını en üst noktaya taşıyor Ünlü. İnsanların gündelik kaygılarının önüne geçemeyen bir ‘süperlik’ söz konusu burada. Süper güçlere sahip olmalarına karşın, kendi dertlerine odaklanmaktan ‘süper kahraman’ olamıyorlar anlayacağınız!
İzleyeni sık sık kahkaha komasına sokuyor film , şaşkınlıkla beslenen kahkahalar bunlar aynı zamanda. Öte yandan, ‘kırık bir aşk hikâyesi’ anlatma derdinde, ki işin ‘endişe’ kısmı da bu damardan besleniyor, karakterleri derinleştiriyor. Kahkahalara ‘hüzün’ karıştığında başka bir şeye dönüşüyor film; insanın kapladığı alanda sıkışıp kalmasına işaret ediyor ve bu alanda taklalar atarken yarattığı bireysel anaforlara. Sıradanlık, en ‘temiz’ şey yeryüzünde, aynı zamanda da en ‘kılçıklı’ olanı; insanın boğazına saplanıp kalıyor çoğu zaman. Film de bu durumu ‘uçarak’ belgeliyor, ayağını yere basar gibi göstererek.
Onur Ünlü, ‘harmanlamayı’ seviyor ve türlerin geçirgenliğine inanıyor. ‘Sen Aydınlatırsın Geceyi’ de bu bakıştan (süper) güç alıyor. Benzer bir gücü oyuncularından da alan sinemacı, onların siyah- beyaz bedenlerinden akan enerjiyi açığa çıkarmak için çok uğraşmıyor belli ki, işlerini gayet iyi biliyorlar çünkü...