'Operasyon' tamamlandı!

'Operasyon' tamamlandı!
'Operasyon' tamamlandı!
Oscar'da fazla şans tanınmayan Ben Affleck'in 'Operasyon: Argo' filmi Altın Küre'nin yıldızı oldu. Argo, drama dalında en iyi film ve yönetmen ödüllerine değer bulunurken, 'müzikal ve komedi' dalında gülen film 'Sefiller' oldu.

Son dönemde ‘Oscar’ın Habercisi’ unvanını kaybetmeye başlayan ‘Altın Küre’ bu geleneğini bu yıl da sürdürdü. Oscar için pek de şans tanınmayan Ben Affleck’in ‘Operasyon: Argo’ (Argo) filmi geceden en iyi film ve yönetmen ödülleriyle dönerken, ‘komedi ve müzikal’ dalında gülen film ‘Sefiller’ oldu. 70. Altın Küre Ödülleri’nde ilk kez yönetmen ödülü alan Afflect, “Ödül bir yana Steven Spielberg, Ang Lee, Kathryn Bigelow ve Quentin Tarantino ile anılması muhteşem bir şey” diye konuştu.
Spielberg’in 7 dalda aday gösterilen ‘Lincoln’ filmi, gecede büyük düş kırıklığı yaşadı. 12 dalda Oscar’a da aday gösterilen film, beklendiği gibi Daniel Day-Lewis’e ‘En İyi Erkek Oyuncu’ ödülünü getirdi.
Oscar’ın güçlü adaylarından biri olarak gösterilen ‘Zero Dark Thirty’ de geceden hüzünlü ayrılan yapımlardan oldu. Film Jessica Chastain’in ‘ kadın oyuncu’ ödülüyle yetinmek zorunda kaldı. ‘Sefiller’, müzikal ve komedi dalındaki en iyi film ödülünün yanısıra Hugh Jackman’a ‘erkek oyuncu’, Anne Hathaway’e ‘yardımcı kadın oyuncu’ ödüllerini getirdi. Quentin Tarantino’nun ‘ırkçı’ eleştirilerine hedef olan filmi ‘Django Unchained’ ise senaryo ve Christoph Waltz’a verilen ‘yardımcı erkek oyuncu’ ödülleriyle yetindi.
Dizi ödüllerinde ise ‘Homeland’, en iyi dizi, erkek oyuncu ve kadın oyuncu dallarında ödül alarak geceye damga vurdu.

ALTIN KÜRE’NİN KAZANANLARI

SİNEMA Film: Argo
Film (müzikal/komedi): Sefiller
Yönetmen: Ben Affleck (Operasyon: Argo)
Senaryo: Quentin Tarantino (Zincirsiz/ Django Unchained)
Kadın oyuncu: Jessica Chastain (Zero Dark Thirty)
Kadın oyuncu (müzikal/komedi): Jennifer Lawrence (Umut Işığım)
Erkek oyuncu: Daniel Day-Lewis (Lincoln)
Erkek oyuncu (müzikal/komedi): Hugh Jackman (Sefiller)
Yardımcı kadın oyuncu: Anne Hathaway (Sefiller/ Les Miserables)
Yardımcı erkek oyuncu: Christopher Walz (Zincirsiz/ Django Unchained)
Film müziği: Mychael Danna (Pi’nin Yaşamı/ Life of Pi)
Film şarkısı: Adele (Skyfall)
Yabancı dilde en iyi film: ‘Aşk’ (Fransa, Avusturya)
Cecile B. Demille yaşam boyu başarı ödülü: Jodie Foster
En iyi animasyon: Brave

TELEVİZYON Dizi: Homeland
Dizi (müzikal/komedi): Girls
Kadın oyuncu: Claire Danes (Homeland)
Kadın oyuncu (müzikal/komedi): Lena Dunham (Girls)
Erkek oyuncu: Damian Lewis (Homeland)
Erkek oyuncu (müzikal/komedi): Don Cheadle (House of Lies)
En iyi mini dizi/film: Game Change
Kadın oyuncu (mini dizi/film): Julianne Moore (Game Change)
Erkek oyuncu (mini dizi/film): Kevin Costner (Hatfields&McCoys)
Yardımcı kadın oyuncu: Maggie Smith (Downton Abbey)
Yardımcı erkek oyuncu: Ed Harris (Game Change)

 

Kırmızı halıda ‘kırmızı’ hâkimdi

Gecede pek çok ünlü isim, en şık olabilmek için birbiriyle yarıştı. Ünlü oyuncu Jennifer Lawrance, tercihini ‘Dior Haute Couter’ marka kırmızı büstiyerden yana kullanırken, Claire Danes siyah ve beyazın birlikte dans ettiği ‘Versace’ kıyafetiyle dikkat çekti. Zooey Deschanel ise ‘Oscar de la Rante’ imzalı dekoltesiyle dikkat çeken kırmızı kıyafetiyle zarafetini yansıttı. Öte yandan Eva Longoria’nın derin yırtmacı, Jennifer Lopez’in dantellerle süslü kostümü, Halle Berry’nin Angelina Jolievari fırlayan sağ bacağı ve Anne Hathaway’in gelinliğe benzer beyaz kıyafeti gecenin dikkat çeken ayrıntıları arasında yer aldı.

 

Haneke, Stallone ve Arnold...

 Gecenin en ilginç anlarından biri ‘En İyi Yabancı Film Ödülü’ verilirken gerçekleşti. ‘Aşk’ filmiyle bu ödüle değer bulunan sanat sinemasının usta yönetmeni Michael Haneke, ödülünü aksiyon sinemasının iki yıldızı Sylvester Stallone ve Arnold Schwarzenegger’in elinden aldı. Avusturya göçmeni olan eski California Valisi Schwarzenegger ve ünlü aktör sahnede bir süre Almanca konuştuktan sonra Haneke, “Şimdiye kadar Hollywood’da bir Avusturyalının elinden ödül alacağım hiç aklıma gelmemişti” diyerek espri yaptı. Altın Küre gecesinin yemek tabakları Uzakdoğu mutfağının otantik öğeleriyle doluydu. Başlangıç olarak rezene, domates ve limonla kızartılmış enginar ile Kaliforniya biberli ballı keçi peyniri verilirken, ana yemek tabağında rezeneli kremalı biftek, Japon balkabağı, sarı karnabahar ve taze Çin lahanası yer aldı. Tatlı olarak ise kapuçinolu mus şokola servis edildi. Ancak pek çok konuğun, yemeklerle ilgilenmekten çok pürdikkat şovu takip ettiği görüldü.
Törenin başlamasından birkaç saat önce, kırmızı halı üzerinde büyük bir hengâme yaşandı. Jennifer Lopez törenin gerçekleştiği Hilton Oteli’ne sekiz yardımcısıyla birlikte gelirken, magazin muhabirleri Latin yıldızla röportaj yapabilmek için kıyasıya mücadele etti. Girls dizisinin yazarı ve yıldızı Lena Dunham ise geceye iki kişi gelmişti. Masasını bulur bulmaz, yardımcılarına “Siz bir kadının sahip olabileceği en iyi arkadaşlarsınız” diye seslendiği duyuldu.
Eski ABD Başkanı Bill Clinton, sürpriz biçimde sahneye çıkarak en iyi film adaylarından olan ve ABD’nin 16. başkanının hayatını konu alan ‘Abraham Lincoln’ü tanıttı. Tina Fey’in, Clinton için “Dışişleri Bakanımızın kocası Bill Rodham Clinton” sözlerini kullanması ise salonda gülüşmelere yol açtı.
‘Yılın En İyi Şarkısı’ Skyfall’u besteleyen ve seslendiren Adele, ödülünü alırken “Aman Tanrım, aman Tanrım” sözleriyle şaşkınlığını dile getirdi. Sahnede bulunmanın çok ‘garip’ olduğunu söyleyen Adele, “Beni kendi dünyanızın parçası yaptığınız için çok teşekkür ederim” dedi.

Konuşması çok konuşuldu!

Törende ‘Başarı Ödülü’nün sahibi olan Jodie Foster, eski sevgilisi Sidney Bernard’a ve iki oğluna seslenerek, hayatlarında bulunduğu için teşekkür etti. Foster duygusal bir konuşmaya imza attı: “Umarım uzun bir itiraf konuşması yapmamı beklemiyorsunuzdur. Yapmayacağım, çünkü bunu bin sene önce taş devrindeyken yapmıştım. Yakın arkadaşlarım ve aileme cinsel yönelimim hakkında her zaman dürüst oldum fakat anlaşılan ünlü insanlar artık bunu basın toplantılarıyla herkese anlatıyor. Bu benim yapacağım bir şey değil. Eğer küçük yaşınızdan beri göz önünde olan bir insansanız size gerçek gelen bir yaşam için tüm olumsuzluklara rağmen savaşmanız gerekiyor. Siz de bunu yaşamış olsaydınız gizliliğin ne kadar önemli olduğunu anlardınız.”