Orhan Pamuk: Romanlarımda bundan sonra daha feminist bir çizgi izleyeceğim

Orhan Pamuk: Romanlarımda bundan sonra daha feminist bir çizgi izleyeceğim
Orhan Pamuk: Romanlarımda bundan sonra daha feminist bir çizgi izleyeceğim
Nobel Ödülü sahibi Orhan Pamuk, Almanya'da Kafamda Bir Tuhaflık isimli romanının yayınlanmasından sonra Süddeutsche Zeitung ile yaptığı söyleşide ilginç açıklamalarda bulundu.

RADİKAL -  Nobel ödüllü Yazar Orhan Pamuk, romanlarından 'Kafamda Bir Tuhaflık'ın Almanya'da yayınlanması üzerine Alman Süddeutsche Zeitung gazetesiyle söyleşi yaptı. Söyleşide on yıl önce kendisinden nefret edenler olduğunu hatırlatarak, 'On yıl önce beni öldürmek isteyenler oldu' diyen Pamuk, romandaki karakterin aksine kendisinin politik konularda eleştiri yaptığını hatırlatan muhabirin 'Size yönelik baskıların son yıllarda azaldığını söylediniz. Bunu neye bağlıyorsunuz?' sorusuna baskıların azalmasından memnun olduğunu söyleyerek şu yanıtı verdi;

“On yıl önce beni öldürmek isteyenler vardı, bana yönelik baskıların azalmasından memnunum. Ayrıca ben politik yorumcu değilim. Türkiye’de hapse atılan ya da işten atılan kişiler hergün politika üzerine yazı yazan kişiler. Sanırım beni kamuoyunda tanınıyor olmam koruyor. Bu sayede başkalarının söylemeye cesaret edemediği şeyleri söyleyebiliyorum.”

'BUNDAN SONRA DAHA FEMİNİST ROMANLAR YAZACAĞIM'

Orhan Pamuk, “Son romanınızın bugüne kadar yazdığınız en feminist roman olduğunu söylediniz” ifadesi üzerine,”Bundan sonra yazacağım kitaplarda daha feminist olmayı istiyorum” dedi. Pamuk,”Ancak temel karakteri feminist olan bir kitap yazmadınız” ifadesi üzerine,”Bu doğru. Bazen bunun üzerine fanteziler kuruyorum. Ama, isterseniz bugüne kadar yapmadıklarım üzerine değil de yaptıklarım hakkında konuşalım. Söz veriyorum, bir gün aklınızdaki kitabı yazacağım” yanıtını verdi. (Ahmet YILDIRIM/ Almanya (DHA)