Orhan Pamuk'tan hükümete otoriterlik eleştirisi

Orhan Pamuk'tan hükümete otoriterlik eleştirisi
Orhan Pamuk'tan hükümete otoriterlik eleştirisi
Nobel ödüllü yazar Orhan Pamuk, AFP'ye verdiği röportajda, Türkiye'de 'otoriter askerlerin dışarı itildiğini', onun yerine 'otoriter ve İslamcı bir hükümetin' geçtiğini söyledi.

Nobel ödüllü yazar Orhan Pamuk, AFP’ye verdiği röportajda, Türkiye ’de 'otoriter askerlerin dışarı itildiğini', onun yerine 'otoriter ve İslamcı bir hükümetin' geçtiğini söyledi.

AFP muhabiri Philippe Alfroy’u İstanbul Cihangir’deki boğaz manzaralı evinde ağırlayan Pamuk, “(Cumhurbaşkanı Recep Tayyip) Erdoğan’ın seküler muhalifliği”ne indirgenmek değil, romancı olarak algılanmak istediğini söyledi.

ÖLDÜRÜLEN YAZARLARA GÖRE ŞANSLIYIM
“Sadece hükümetle mücadelede pozisyon almak değil, insanların taleplerini de duymak istiyorum” diyen Pamuk, şöyle devam etti:

“Bir bakıma başı dertte olan ya da hükümetin icraatlarının kendileri için iyi olmadığını hisseden herkes haklı olarak benden onların sorunlarını dile getirmemi bekliyor.”  

Nobel Edebiyat Ödülü’nün hayatını kolaylaştırmadığını anlatan Pamuk, “Tabii elbette tüm bu sorunlarla da uğraşmaktan ötürü mutluyum” dedi.

Pamuk, "hapse atılan, sürgüne gönderilen ya da öldürülen yazarla kuşağı"yla kıyaslandığında ise kendini çok şanslı hissettiğini dile getirdi.

SEÇİMLER YAPILIYOR AMA...
Ak Parti ’nin demokrasinin olmazsa olmazı kuvvetler dengesini yerle bir ettiğini savunan yazar, “Türkiye, sadece seçimlerin yapıldığı fakat insan haklarına saygının, ifade özgürlüğünün her gün ihlâl edildiği bir demokrasi” dedi.

Türkiye’de 'otoriter askerlerin dışarı itildiğini', onun yerine 'otoriter ve İslamcı bir hükümetin' geçtiğini iddia eden Pamuk, şunları söyledi:

"Bir bakıma, siyasal İslam'ın gizemi, yolsuzluk suçlamalarının inandırıcılığından dolayı kayboldu." (Hurriyet.com.tr)


  http://www.radikal.com.tr/129340212934022

  YORUMLAR
  (2 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  IBRETLIK OLAY - Equalizer001

  RADIKAL: ?Nobel ödüllü yazar Orhan Pamuk, AFP'ye verdiği röportajda, Türkiye'de 'otoriter askerlerin dışarı itildiğini', onun yerine 'otoriter ve İslamcı bir hükümetin' geçtiğini söyledi.? Pamuk gibi Nobel ödüllü bir yazarin Turkiye karsiti, Siyonist cephenin sozculugune soyunmasi, insanlarin para ve sohret ugruna vatanlarina bile hiyanetlik yapabileceklerini ispat etmesi bakimindan ibret alinmasi gerektiren bir durumu orataya cikarmistir.

  O da ötekiler gibi... - enver altın

  Türkiye'de yaşamadığı halde o da "otoriter' diyenlerden siyasal iktidara. Bir de 'İslamcı' olduğunu söylüyor hükümetin, dolayısıyla AK Parti'nin. Adama sormazlar mı hangi icraatı İslâm'a göre bu hükümetin? Mümkün mü böyle bir uygulama? Anayasa'da siyasi partilerin din esasına göre kurulamayacağından, faaliyet gösteremeyeceğinden haberi yok mu bu Nobelli yazarın? Daha on seneye yakın bir zaman önce kapatılma davası açılmıştı bu parti hakkında, İslamcı olsaydı kapatmazlar mıy dı? Bunları söylemek kolay da, kanıtlamak mümkün değil. Boş konuşuyor Nobelli.