Orient Express tarih oluyor

Orient Express tarih oluyor
Orient Express tarih oluyor

1882?de başlayan Orient Express seferleri 20?nci yüzyıl içinde özellikle savaşlar nedeniyle kesintiye uğramıştı. Bu tren pek çok film ve romana esin vermişti.

Efsane gece treni Orient Express, 12 Aralık sabahı Strasbourg'a vardığında 126 yıllık tarihi de sona erecek. Maliyeti çok olan 'Doğu Ekspresi' zamana ve hıza yenildi

ANKARA - İngiliz The Independent gazetesi, ‘Avrupa demiryolu tarihinin en ünlü tren hizmeti’ olarak tanımladığı Orient Express hattından kalan son bölümün de yıl sonunda kapanacağını yazdı. Gazeteye göre, 126 yıl önce Paris-İstanbul arasında işlemeye başlayan Orient Express şu anda sadece her gece Viyana-Strasbourg hattında çalışıyor. Orient Express’in son vagonu 12 Aralık sabahı saat 08.59’da Ren kıyısındaki Strasbourg’a ulaştığında, efsanevi yolculuğun 126 yıllık tarihi de sona ermiş olacak ve tren, yeni bir girişimci çıkmadığı takdirde roman, sinema ve seyahatnamelerde yaşayacak.
Yataklı vagonlarıyla Georges Nagelmackers’in 1882’de kurduğu Orient Express’in seferleri 20’nci yüzyıl içinde özellikle savaşlar nedeniyle kesintiye uğradı. Seferlere en büyük darbeyi 1977 yılında Türkiye’deki terör nedeniyle İstanbul bölümünün iptal edilmesi vurdu. En gelişkin anında hat, İstanbul’dan Suriye’ye kadar yolcu taşıyordu. İstanbul’un devreden çıkarılmasından sonra Orient Express Paris ve Bükreş arasında işlemeye devam etti. 2001 yılında ise Viyana’dan sonraki doğu bölümü iptal edildi. Bu, demiryolu romantiklerini Viyana-Strasbourg arasında yaklaşık bin kilometrelik hatta sıkıştırdı. Independent, Avrupa’nın Noel’den önce devreye girecek olan yeni demiryolu çizelgesinin doğu ve batıyı birleştiren eski bir hatta yaşam hakkı tanımamasının seyahat severler arasında şaşkınlık yarattığını yazdı. 

Maliyeti çok
Kişi başına 1500 sterlinden fazla ücretiyle söz konusu sefer, seyahat çizelgelerinde ‘EuroNight’ treni olarak görünen geleneksel Orient Express’ten farklı konumda bulunuyor. Romantik seyahat severlere kötü haberi veren Thomas Cook Timetable adlı yayını derleyen John Potter, “Paris ile bağlantılı bölüm iptal edildikten sonra Orient Express’in kapatılmasının kaçınılmaz olduğu kanısındayım” dedi.
Yayının eylül sayısında yer alan bilgilere göre Avrupa’da ‘turistik ve kültürel amaçlı’ birçok ‘gece treni’ daha iptal edilme olasılığıyla karşı karşıya. Buna gerekçe olarak yüksek maliyetler, azalan talep olarak gösterildi.
Orient Express’in son yolculuğuna katılacağını belirten demiryolu uzmanı Christian Wolmar’sa demiryolunda Rönesans çağı yaşanırken önemli bir Orta Avrupa hattının korunamamasının oldukça utanç verici olduğunu, hızlı trenlerin kır ve kentlerde unutulmaz yolculuklara imkân sağlayan buharlı lokomotiflerin yerini asla tutamayacağını söyledi. (anka)