Orta Dünya'nın kapıları açıldı

Geçen cumartesi gecesi 90'ların en büyük heavy metal gruplarından Blind Guardian Bostancı Gösteri Merkezi'nde bir konser verdi.
Haber: DoĞu YÜcel / Arşivi

Geçen cumartesi gecesi 90'ların en büyük heavy metal gruplarından Blind Guardian Bostancı Gösteri Merkezi'nde bir konser verdi. Konser siyah tişörtlü binlerce seyirci tarafından kuşatıldı, Orta Dünya'nın kapıları zorlandı.
Tolkien takıntılı Blind Guardian, fantastik edebiyat hikayelerini şarkılarına konu ederek FRP'cileri de tavlayan bir topluluk ve bu yüzden reklam panosu gibi sevdiği grupların tişörtlerini giyen tanıdık metalci kalabalığından farklı bir kitle vardı karşımızda. Cüppelerle gelen FRP oyuncuları bu farklılığın ilk emareleri oldu. Sıradan bir DJ faaliyetine verilen sponsor desteğinin belki de onda biriyle, sadece Tuborg'un katkısıyla düzenlenen konserde doğal olarak organizasyon aksadı ama açıkçası seyirci halinden çok şikayetçi değildi. Playlist üzerine muhabbetler edildi, biralar götürüldü, dışarıya taşan Blind Guardian soundcheck'ine maç başlamadan tezahürata başlayan seyirciler gibi eşlik edildi, hatta birkaç FRP'ci abartıp kısa bir oyun bile çevirdi.
Gelelim konsere. Öncelikle yurtdışında ve içinde birçok büyük grubun performansına şahit olmuş biri olarak şunu baştan söylemeliyim: Blind Guardian'ın İstanbul konserindeki seyirci katılımına daha önce hiçbir yerde rastlamadım. Into the Storm'dan Mirror Mirror'a kelimesi kelimesine bütün şarkılar profesyonel bir koro gibi söylendi. Vokalist Hansi her şarkıdan önce hikayesini kısaca anlattı ve her defasında "Sizi şimdi Orta Dünya'ya götürüyoruz," gibisinden gaza getirici anonslar yaptı. Peki gerçekten Orta Dünya'ya götürebildiler mi? Kesinlikle, evet. Orada olmayanlar bu yanıttan kuşku duyabilir ama 29 Eylül sabahı yatağından sesi kısık ve boynu sancılı kalkan 2500'e yakın kişi Bostancı Gösteri Merkezi'nde değil Orta Dünya'da bir müzik ziyafeti çektiğini çok iyi biliyor.