Orta yaş buhranları

Orta yaş buhranları
Orta yaş buhranları
İstese de istemese de artık bir magazin figürüne dönüşen Chris Martin'in başını çektiği Coldplay'in yeni albümü tahmin edilebileceği gibi orta yaşlı bir adamın buhranlarını çıkış noktası yapıyor.
Haber: SARP DAKNİ / Arşivi

Gwyneth Paltrow ile pek sıkıcı maceralarının sonuncusunu geçen mart ayında ‘ resmi ayrılık’ haberini duyurarak gerçekleştiren, istese de istemese de sıradan bir ‘magazin’ sayfası figürüne dönüşerek, müzisyen kimliğini neredeyse unutturmayı başaran Chris Martin’in başını çektiği Coldplay, karşıt fikirlere sahip eleştirileri havada uçuşturan 2011 tarihli Mylo Xyloto’dan tam üç yıl sonra yeni stüdyo mahsulü ile karşımızda. Bir önceki albümün beyin takımı Daniel Green ve Rik Simpson’a katılan yeni isim ise prodüktör Paul Epworth olmuş.
Martin’in hayalet öyküleri rahatlıkla tahmin edilebileceği gibi, ilişkisini dramatik bir şekilde noktalamak zorunda kalmış ve ayrılık sonrası türlü sendromları üst üste yaşayan orta yaşlı bir adamın buhranları üzerinden ilerliyor. Merkez noktasına ise insanın sonsuza dek sürmeyeceğini bilerek de olsa, aşkı olduğu gibi kabullenmesi yerleştirilmiş. Chris’in kompleks(!) ruh halini çizgileriyle albüm kapağı sayfalarına yansıtma görevi ise Mila Fürstová’nın olmuş.
Müzik endüstrisinde pazarlama stratejilerinin yeni çığırlar açmaya devam ettiği bu dönemde, Coldplay de boş durmuyor; özel bir TV şovu, çarpıcı görseller ve altı performanslık mini bir tanıtım turnesi... Mart ayında yayımlanan depresif tonlu ilk single ‘Magic’ ve pek karanlık ‘Midnight’ı üçüncü single ‘A Sky Full of Stars’ izliyor. Ne yazık ki kıyısından köşesinden Avicii’nin de bulaştığı bu dans şarkısı, belli ki tüm yaz boyunca sahil diskolarının yeni gözdesi olacak gibi. Yakın gelecekte kulaklarımızı istila edecek sayısız remiksi için savunma sanatları kurslarının yolunu tutmaya başlasak iyi olur. EDM (electronic dance music) ve biraz da IDM (intelligent dance music) dünyalarıyla flörtünü artık gizlemeyen Coldplay’in bundan sonraki hamlesini bekleyip, birlikte göreceğiz; eh Chris Martin’in yakında el ele görünmeye başlayacağı ünlü hanımefendiyle süsleyeceği magazin sayfalarını da öyle...