'Oscar Amca' kimi sevecek?

'Oscar Amca' kimi sevecek?
'Oscar Amca' kimi sevecek?

Sinema sezonunun sonuna doğru gelirken, gözler 2010 yılının en iyi filmlerinin hangileri olacağın çevrildi. Tabii ‘Oscar’ı hangi film alacak’ tartışmaları da ısınıyor ufak ufak. Oscar’ın habercisi olarak kabul edilen Altın Küre ödüllerinin adayları 14 Aralık 2010’da açıklanıyor. Ödül töreni ise 16 Ocak 2011’de. Oscar adayları ise 25 Ocak’ta açıklanacak ve 83. Akademi Ödülleri 27 Şubat’ta sahiplerini bulacak. Ayrıca 15 Ocak’ta sinema eleştirmenlerinin, 13 Şubat’ta ise BAFTA ödüllerinin verileceğini de hatırlatalım.
‘Ödül mevsimi’ yaklaşırken, en yakın on adaya yakından bakalım dedik...

The Kids Are All Right
(Lisa Cholodenko)

Yılın en güçlü bağımsız yapımlarından biri olan filmde Annette Bening ve Julianne Moore, suni döllenme yoluyla iki evlat sahibi olmuş lezbiyen bir çift rolünde. Mark Ruffalo da çocukların biyolojik babası. En iyi film dışında, kadın oyuncu ve özgün senaryo dallarında da oldukça iddialı.

The King’s Speech
(Tom Hooper)

Kral George VI’yı canlandıran Colin Firth, erkek oyuncu dalında büyük favori. Film, festivallerde alkış yağmuruna tutuldu. Dar bir bütçe ile çekilmesine rağmen, ekibi ve aktörleriyle büyük isimleri barındıran yapım, Oscar’da birçok dala talip olacak gibi görünüyor.

Oyuncak Hikayesi 3/
Toy Story 3 (Lee Unkrich)

Yılın gişe rekortmeni ‘Oyuncak Hikayesi 3’ün en iyi film adaylığı elde etmesi garanti gibi. Film animasyon kategorisinde ise zaten rakipsiz. Ayrıca uyarlama senaryo ve özgün şarkı gibi adaylıklar da sürpriz olmayacak.

Sosyal Ağ/The Social Network (David Fincher)
Günümüzün muhtemelen en önemli buluşlarından Facebook’un kuruluşunda yaşanan hadiseleri konu alan, görsel olarak zengin bir film. Aaron Sorkin’in en iyi uyarlama senaryo ve David Fincher’in ‘yönetmen’ adaylığı da kesin gibi. Genç oyuncu Jesse Eisenberg’i de unutmamak gerekiyor.

Blue Valentine
(Derek Cianfrance)

Sundace Film Festivali’nde açılışı yapan ‘Blue Valentine’, parçalanmakta olan bir evliliğin dokunaklı hikayesi. Filmin en başarılı unsuru, akıcı bir şekilde geçmiş zaman ile günümüz arasında gidip gelerek bu ikilemi çok güzel betimlemesinden kaynaklanıyor. Başroldeki Ryan Gosling’in gösterdiği sağlam performans, onu en iyi erkek oyuncu adayı yapmaya yetecek gibi gözüküyor.

Başlangıç/Inception (Christopher Nolan)
Derin ve zekice kurgulanmış bir film. Rüyalar dünyasında düşünce hırsızlığına kalkışan bir grup hırsızı takip eden bu aksiyon filmi, sistematik ve mantıklı olduğu için tüm dikkatinizi verdiğiniz sürece kafa karıştırıcı değil. Leonardo Di Caprio’nun rol aldığı yapım, en iyi film, en iyi görsel efekt, en iyi yönetmen, en iyi kurgu ve en iyi özgün senaryo dallarında aday olabilir.

The Way Back (Peter Weir)
Film, Sibirya’daki bir esir kampından kaçıp Hindistan’a kadar yürüyerek ulaşan bir grup insanın gerçek hikayesini anlatıyor Jim Sturgess, Ed Harris, Colin Farrell ve Saoirse Ronan gibi isimler filmi daha çekici kılsa da dağıtım konusunda ciddi sıkıntılar yaşıyor. Ama on aday arasına girme ihtimali yüksek.

Black Swan
(Darren Aronofsky)

Bu gerilimli bale ve şizofreni filmi, seyredenleri etkiliyor. Natalie Portman’ın, kadın oyuncu yarışında iddialı olduğu ifade ediliyor. En iyi film adaylığı için Akademi üyelerinin beklentilerini karşılayabilir mi bilinmez; ama Natalie Portman ve Barbara Hershey aday olamazsa yazık.

True Grit (Coen Kardeşler)
1969 tarihli orijinal film, John Wayne’e tek Oscar’ını kazandırmıştı. Aynı rolü bu kez taze Oscar’lı Jeff Bridges oynuyor. Kadroda Matt Damon ve Josh Brolin de var. Filmin asıl ana karakteri ise, babasının intikamını almak isteyen genç bir kız. Oscar ile arası iyi olan Coen biraderlerin bu yıl da aday olması sürpriz olmayacaktır.

127 Hours
(Danny Boyle)

Slumdog Millionaire ile Oscar’ları silip süpüren Danny Boyle’un ustalığını konuşturduğu yapım, onu da bir kez daha yarışa sokacak gibi. Kaza sonrasında bir dağda 127 saat geçiren bir adamın hikayesinin ‘sert’ ve izlenmesi zor bir film olduğu belirtiliyor. Başroldeki James Franco da aday olacak gibi.

‘YABANCI FİLM’İN GÜÇLÜ ADAYLARI
Bal (Semih Kaplanoğlu), Türkiye
Life, Above All (Oliver Schmitz), Güney Afrika
Incendies (Denis Villeneuve), Kanada
In A Beter World (Susanne Bier), Danimarka
Biutiful (Alejandro Gonzalez Inarritu), Meksika
Son of Babylon (Mohamed Al Daradji), Irak
Dogtooth (Giorgos Lanthimos), Yunanistan
Eastern Plays (Kamen Kalev), Bulgaristan


MUHTEMEL 4 KADIN ADAY
Nicole Kidman (Rabbit Hole)
2003’te ‘The Hours’ filmiyle Oscar’a uzanan oyuncu o zamandan beri yaşadığı düşüşe John Cameron Mitchell’in yönettiği filmdeki performansıyla bir son verebilir.
Sally Hawkins (Made in Dagenhem)
İngiliz oyuncu 2008’de Golden Globe’da aldığı en iyi kadın oyuncu ödülü ile başarısını kanıtlamıştı. Bu yılın sürprizlerinden biri olabilir.
Helena Bonham Carter (The Kings Speech)
Filmde Kral George VI’nın karısı, geleceğin kraliçesi Elizabeth II’nin de annesi rolünde. Kikirdek ama iradeli bir karaktere bürünen Helena Bonham Carter, İngiliz aristokrasisinin getirdiği ağırlığa komiklik katıyor.
Melissa Leo (The Fighter)
Christian Bale ve Mark Wahlberg’e bu filmde eşlik eden Melissa Leo, istisnai performansı ile bu ödüle aday olmayı hak ediyor.

VE ERKEKLER
Colin Firth (The Kings Speech)
Bu dalın en kuvvetli adayı. Geçen yıl da aday olan oyuncu bu yıl çok daha başarılı.
Ryan Gosling (Blue Valentine)
2006’da ‘Half Nelson’ ile sürpriz aday olarak gösterilen Ryan Gosling, Blue Valentine’de oyunculuğunu bir kez daha konuşturdu.
Michael Douglas (Wall Street: Para Asla Uyumaz)
Oliver Stone’un filmindeki oyunculuğuyla beğeni topladı. Kanser hastalığıyla medyanın ağzından düşmeyen oyuncunun, eniyi aktör için sıkı bir aday olacağı kesin.
Andrew Garfield (Sosyal Ağ)
Yükselişte olan genç ve utangaç bu İngiliz aktörün aday gösterilmesi, film camiasında profilini yükselteceği kesin.