Ötanazi yardımına yargı eli

Ötanazi yardımına yargı eli
Ötanazi yardımına yargı eli

MShastası Debbie Purdy (solda), eşinin yargılanmayacağından emin olursa, ağrıları şiddetlendiğinde eşinin yardımıyla Dignitas?a gidip ölmeyi planlıyor. FOTOĞRAF: REUTERS

Debbie Purdy'nin ötanazi mücadelesi İngiltere'de gündeme oturdu. İleride İsviçre'de ötanazi yaptırmak isteyen kadın, yanında olmasını istediği eşine soruşturma açılıp açılmayacağı konusunu netleştirmek istedi. Yüksek yargı ötanazi yardımı konusundaki muğlaklığın giderilmesine onay verdi

LONDRA - İsviçre’deki bir kliniğe giderek ötanazi hakkını kullanmak isteyen 46 yaşındaki İngiliz Multiple sclerosis (MS) hastası Debbie Purdy’nin yürüttüğü hukuki mücadelede geldiği nokta, İngiltere’de gündeme damgasını vurdu. İngiltere’de ötanazi yasak olduğu için, eşinin yardımıyla İsviçre’deki ötanazi kliniği Dignitas’ta yaşamına son vermek isteyen Purdy, ölümünün ardından eşi hakkında soruşturma açılıp açılmayacağı belli olmadığı için konuyu yüksek yargıya taşımıştı. Purdy’nin, ötanazi için yardım alınan kişilerin hukuki durumlarına ilişkin muğlaklığın giderilmesi yönündeki talebi yargıçlar heyetince yerinde bulundu. Bundan sonra savcılar, ötanazi hakkını kullanmak isteyenlere ilişkin yargı usullerini ve hukuki esasları ortaya koymak zorunda.
Karar, ötanazi yasasıyla ilgili değişiklik içermiyor ancak Purdy’nin avukatlarına göre belli koşullarda ötanaziye izin verilmesiyle ilgili yasanın çıkması için önemli bir adım. Purdy ise “Şimdi normal bir insan olabilirim. Bana yaşamımı geri verdi” diyor. 1995’te MS teşhisi konulan Purdy, 2001’den beri tekerlekli sandalyede yaşıyor ve ağrıları dayanılmaz hale gelince yaşamına son vermeyi planlıyor. Purdy, son ana dek yanında olmasını dilediği eşinin yargılanmayacağından emin olmak istiyordu. Ötanaziye yardımcı olanlar konusundaki belirsizliği insan hakları ihlali olarak tanımlayan Purdy, yasanın netleşmesini istemişti.
Avukatları, yasa netleşmezse Purdy’nin, ileride eşinden yardım alamayacağı için, yaşamına hâlâ bağımsız hareket edebilirken, daha erken bir vakitte son vermek zorunda kalacağını belirtmiş ve eşinin yargılanma riski yeterince düşük olursa, ötanazi için son dakikaya kadar bekleyeceğini belirtmişti.

‘Ötanazi baskısı yaratır’
Ölüm hakkını savunanlar kararın, ötanaziye yardım edenlerin yargılanma riskinden tamamen kurtulmasını sağlamasını umuyor. Karşıtlarsa kararın sağlık durumu kötü olanların kendilerini ötanazi baskısı altında hissetmelerine ve bazı insanların maddi çıkar gözeterek aile üyelerinin ölümlerine destek olmasına neden olabileceğini söylüyor.
Ötanazi tartışması uzun süredir devam ediyor. Debbie Purdy’nin davası eşinin yargılanma endişesi olmaksızın kendisine ötanazi konusunda yardımcı olmasını isteyerek 2002’de konuyu gündeme getiren Diane Pretty’yi hatırlattı. Pretty, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne taşıdığı davayı kaybettikten bir süre sonra evinin yakınında bir bakımevinde ölmüştü.
Şu ana kadar 100’den fazla İngiliz Dignitas’ta ölmeyi seçti. Bu ay başında dünyaca ünlü orkestra şefi 85 yaşındaki Sir Edward Downes ve 74 yaşındaki eşi Joan Dignitas’ta da burada ölmeyi seçmişti.  (The Daily Mail, bbc)