Otilia: Çünkü seksi, gücel, çekici, satmaması mümkün mü?

Otilia: Çünkü seksi, gücel, çekici, satmaması mümkün mü?
Otilia: Çünkü seksi, gücel, çekici, satmaması mümkün mü?
Bir yılı aşkın süredir her yerde bu şarkıyı dinliyoruz... 20'lerinde bir genç kadın, kırmızı kombinezonu ve mayokinisiyle havuzda, suların içinde 'Ven paca ven paca, y ahora' nidalarıyla yüzüp dans ediyor. 'Bilionera'yla tanınan 23 yaşındaki Romen şarkıcı Otilla'dan bahsediyoruz. Şimdilerde Serdar Ortaç'ın 'Balım' düetiyle yine her kanalda karşımızda ve 'Bilionera'nın Türkçesi üzerinde çalışıyor.

RADİKAL – Türk halkı onu Bilionera’yla tanıdı. Şimdi Serdar Ortaç’ın ’Balım’ düetiyle yine her kanalda karşımızda, bir yandan da Bilionera’nın Türkçesi için çalışıyor. Romen şarkıcı Otilia, Hürriyet gazetesinden Aslı Barış’a konuştu. Barış’ın yazısı şöyle:

Bir yılı aşkın süredir bıkmadan bu şarkıyı dinliyoruz: Her türlü modifiye arabanın içinden taşan, envai çeşit magazin programında fon müziği olarak kullanılan, sahil şeridindeki köpük partilerinde, gece kulüplerinde ‘eller havaya’ moduna geçilince çalan, bizi seksi şarkıcı Otilia’yla tanıştıran ‘Bilionera’dan bahsediyoruz.
Eğer hâlâ çıkaramayanlarınız varsa ki düşük bir ihtimal, hemen hatırlatalım: 23 yaşındaki Romen Otilia, kırmızı kombinezonu ve mayokinisiyle havuzda, suların içinde ’Ven paca ven paca, y ahora’ nidalarıyla yüzüp dans ediyor. Bu kısım halk arasında ‘demba ba demba ba ya-oraaa” olarak da anılıyor.


İşte o parçayla dünya çapında tanınsa da, Türk hayranlarının kalbinde ayrı bir taht kurdu, tek parçayla süperstarlığa erişti Otilia. Serdar Ortaç’la ‘Balım’ adlı düete imza atarak yerini sağlamlaştırdı. Durum böyle olunca Yalova’dan Avşa Adası’na Antalya’dan Didim’e içinde ‘yazlık disko’ olan her türlü beldemizden oluşan bir Türkiye turnesine çıkması farz oldu.
Biz bu turnenin ‘Büyükçekmece’ ayağında buluştuk Otilia’yla. Büyükçekmece Kültür ve Sanat Festivali’nin konuğu olarak gelmiş, oradan da muhtelif etkinliklere gidecek. Programı çok yoğun olduğu için konser mekânının kulisinde buluşmak için sözleştik.

TANRI İSTEDİ DİYE BURADA SEVİLDİM
Kuliste bir nevi Aksaray ambiyansı var: Lame-gümüş rengi perdelerle kaplı, bir kenarında kırık dökük bir duşakabin, yer- duvar her yer beyaz karo olan küçük bir oda. Otilia ve onun kadar güzel olan dansçıları, plastik sandalyelere kurulmuş. Önlerinde içecekler, kuruyemiş, cips türü şeyler. Hepsinde Jean şort, dolgu topuk, enteresan desenli atletler, ağır makyajlar. Türkiye’yi ne kadar sevdiğiyle başlıyor söze: “Bu ülkeye aşığım, keşke daha fazla kalabilsem. Her hafta buradayım neredeyse. Önümüzdeki hafta Ayvalık’a sonraki hafta ‘Kuşabaşi’ne (tercümesi: Kuşadası) gideceğim. Yaz sonuna kadar da böyle devam edecek.”


YouTube’da video ekleyen Türkler neredeyse Romenlerden fazla… Nedir bu aşkın kaynağı? Şöyle diyor: “Bilmiyorum ki… Belki Tanrı böyle istedi, belki karma… Küçüklüğümden beri Türk kültürüne ilgim vardı bir şeyler çekti herhalde. O yüzden burada bu kadar seviliyorum.”

ÇÜNKÜ SEKSİ, GÜZEL, ÇEKİCİ... SATMAMASI MÜMMÜN MÜ?
Her ne kadar Otilia hayran kitlesini spiritüel meselelere bağlasa da Inna ve Alexandra Stan gibi Romen yıldızların ülkemizde iş yapmasını konuşmaya başlıyoruz. O zaman daha realist bir bakış açısıyla yaklaşıyor konuya: “Birincisi müziklerimiz kıvrak, tempolu. Akılda kalıcı. Türk müzik zevkiyle benzerlikler gösteriyor altyapı olarak. Şarkıcılarımız seksi, güzel, çekici. Kısacası harika bir kombinasyon. Bu işin satmaması mümkün mü?” Kendi tarzını da ‘seksi ve güzel’ olarak tanımlasa da şu faktörü eklemeyi de ihmal etmiyor: “Ama ben tarzımda her zaman doğallıktan yanayım. O kadar süslü değilim. Ve sıcakkanlıyım.”

CÜMLESİ BİTER BİTMEZ SOMURTUYOR!

Sezar’ın hakkı sezar’a, gerçekten güzel bir kız Otilia. Yüzündeki sahne makyajınının altında da eminim ki doğal ve masum bir güzellik yatıyor. Ama sıcakkanlılık? Otilia, unutulmaz ‘Japon İşi’ filmindeki ‘robot Fatma Girik’ gibi. Sorulara donuk bir şekilde gülümseyerek cevap veriyor, cümlesi biter bitmez somurtuyor. Arada çevresine hızlı hızlı, sinirli bir şekilde Romence çemkirmeyi de ihmal etmiyor. Sonra dönüp yine robot gülümsemesiyle devam ediyor. Cevaplar da zaten “Her şey başarı için, şu an kalbimde aşka yer yok ama erkeğimin de Geyşası olurum” tadında.

TÜRKÇE ‘BILIONERA’ EYLÜLDE
Serdar Ortaç’la düetine geliyoruz: “Onun şarkılarını zaten biliyordum. Birkaç ay önce ekibi benimle iletişime geçti. ‘Bilionera’nın Türkçesini yapacaktık. Ama sonra vazgeçtik, onun yerine ‘Balım’ı yaptık. Gelecektede birlikte başka şarkılar da yapmayı planlıyoruz. Bu arada ‘Bilionera’nın Türkçesini yapma fikri aklıma yattı, o da eylül ayında radyolarda olacak. Sözleri yazdık. Yeni şarkımız Aventura iyice bir patlasın, onu da tanıtacağız. Sıra bekliyor yani.”
‘Bilionera’nın Türkçesi mi? Sözleri biraz mırıldanmasını rica ediyorum: “Sakın ola kalbini korkak alıştırma/Gidiyorsun ama gözün hep buralarda/ Kötüye hiç yorma sebebini sorma/ Gel bana gel bana…” Sözler Serdar Ortaç’ın değil, kendi ekiplerinden biri yazmış. Söylerken Türkçesi de oldukça düzgün. Bilionera’nın da İspanyolca/İngilizce olduğunu anımsıyorum. Şarkı söylerken bir hayli akıcı olmasına rağmen, konuşurken şarkıcının İngilizcesi bir hayli kırık dökük. Yeteneği, papağan gibi ezberlemesi: “Benim hafızam kuvvetli. Başka dilde şarkı söylemek için o dili bilmem gerekmiyor. Dinleye dinleye öğreniyorum.”

BİR GÜN TÜRK DİZİSİNDE MUTLAKA OYNAYACAĞIM, BUNU BİLİYORUM
Peki Türkçe ‘Bilionera’nın klibi de bu kadar seksi olacak mı?: “Burada işler daha farklı. Dikkat ettiyseniz ‘Balım’ın klibinin iki versiyonu var. YouTube’da yayınlanan versiyonunda elbisemin yanındaki transparan detayları gösteriyoruz. Ama televizyonda dönecek halinde o bölümleri kestik. Çünkü yayımlanmaz diye düşündük.”
Şarkıcının gönlünde yatan diğer bir aslan da oyunculuk. Bu isteğin kaynağı da ‘Muhteşem Yüzyıl’ ve Halit Ergenç. “Süleyman’a aşığım. Onun için bir gün Türk dizisinde mutlaka oynayacağım, bunu biliyorum! ”

BİR KIZ, ASLI DİĞER GÜZEL KIZI DİNLEMEKTEN HOŞLANMAZ
Tabii ki ‘aşka ayıracak vakti yok,’ ‘kendisini tamamen işine adamış durumda’ ve bir erkekte aradığı özellik de ‘iyi kalpli olması,’ en büyük hayali ‘sanatında daha iyi olmak ve aile kurmak.’ Bu klişeleri de ardı ardına sıraladıktan sonra Tarkan ve Serdar Ortaç’ı çok sevdiğini söylüyor. Kadın şarkıcılarla da işi olmazmış, nedeni “Bir kız asla diğer bir güzel kızı dinlemekten hoşlanmaz.” Kulisten çıkıyoruz, sırada fotoğraf faslı var. Arka fonda Mimar Sinan’ın Kanuni Sultan Köprüsü ve göl manzarası. Otilia fotoğrafçımız Emre Yunusoğlu’nu bir hayli darlandırdıktan, “Onu yapmam, bunu yapmam” dedikten sonra sahneye yollanıyor. Olanı biteni seyreden yaşlı bir amca yanıma gelip ne hikmetse “Kameralara gülümsüyor ama sağa sola somurtuyor. Bu, çok yanlış bir davranış” gibi bir çıkarımda bulunuyor. Derince bir nefes alıyor ve ekliyor: “Ama güzel kız!” E, doğru söze ne denir?


BILIONERA’YA 123 MİLYON TIK!
1992 yılında Romanya’nın Suceava ilçesinde doğdu. Romanya Ulusal Kolej’de eğitim aldı, şarkıcılığa 17 yaşında başladı. 2012’de ‘All The Stars’ şarkısıyla çıkış yaptı, ilk sahne adı Bijue’ydu. Amerika’da aynı isimde bir şarkıcı olduğu öğrenilince 2013 yılında Otilia olarak değiştirdi. 2013 Haziran’da ‘French Kiss’, kasım ayında ‘Russian Dream’ ve On Fire’ ile On Fire şarkıları yayınlandı. Tüm dünya listelerinde hit olan şarkısı Bilionera, 20 Şubat 2014’de muhtelif kanallarda 120 milyonun üzerinde tıklandı. Kırmızı kombinezonu ve mayokinisiyle havuzda, suların içinde ’Ven paca ven paca, y ahora’ nidalarıyla yüzüp dans eden Romen Otilia’nın YouTube’daki videosunu ekleyen Türkler neredeyse Romenlerden fazla. (Yazı: Aslı Barış, Hürriyet)