Otoriter babun toplumunda demokrasi izleri göründü

Otoriter babun toplumunda demokrasi izleri göründü
Otoriter babun toplumunda demokrasi izleri göründü
Bilimfili'nin Science dergisinde yayınlanan bir makaleye dayandırdığı haberine göre, vahşi babunlar arasında demokrasi izleri görüldü.

Yolculuk zamanı geldiğinde, vahşi babunlar nereye gideceklerinin kararını hiyerarşik bir toplumda yaşasalar bile eşitlikçi kurallar ile veriyorlar.

Science dergisinde yayımlanan bu keşif oldukça şaşırtıcı. Çünkü, büyük alfa erkekleri genellikle kendi istedikleri gibi davranırlar- yemek ve eş bulmayı bir kenara bırakacak olursak birinin emri altında olmayı reddederler. Fakat, nereye yolculuk edeceklerini seçerlerken, bir babun sosyal statüsü ya da cinsiyetiyle bağlantısız bir şekilde karar alma mekanizmasına dahil oluyor, çünkü alınan yolculuk kararı bütün topluluğu etkiliyor.

Bilim insanları hayvanların karar alma süreçlerini araştırmak için, Kenya’da 25 babunu (Papio anubis)  yakalayıp GPS kolyeler bağladıktan sonra tekrar doğal yaşamlarına bıraktılar. GPS kolyelerle 14 gün boyunca babunların bütün hareketlerini saniye saniye kayıt altına aldılar. Bu verileri analiz eden araştırmacılar, babunların hareketlerinin birbirleriyle ilişkili olduğunu fark ettiler.

Araştırmacıların verilerine göre topluluktaki bazı babunlar öncü rolünü üstlenelerek bir adım öne çıkıyorlar. Öncü babun başka bir babun tarafından takip edilirse diğer babunların da katılması bekleniyor. Eğer başka kimse bu babunu takip etmezse topluluk olduğu yerde kalma eğilimi gösteriyor. Araştırmacıların bulgularına göre, babunlar yolculuk edecekleri yönü belirlerken farklı öncülerin hemfikir oldukları yönü tercih ediyorlar. Aynı düşüncede olmadıkları zaman da, ”ileri demokrasilerde” alıştığımızın aksine diğer babunlarla yumruk yumruğa kavga etmek yerine, ayakları ile oy veriyorlar ve basit olarak en fazla öncünün tercih ettiği yönde ilerliyorlar.

Çalışmadaki önermeye  göre, ciddi şekilde sınıflara ayrılmış topluluklarda bile anlaşmazlıkları çözerken yumruklaşmak yerine eşitlikçi kurallar koymanın evrimsel açıdan bir faydası olabilir.


  ETİKETLER:

  Kenya

  ,

  Yemek

  ,

  Keşif

  ,

  Bilim

  ,

  kavga

  ,

  zaman

  ,

  sosyal

  ,

  oy

  ,

  babun

  ,

  kayıt