Oturma odası tiyatro salonu oldu

Oturma odası tiyatro salonu oldu
Oturma odası tiyatro salonu oldu

Ahmed ve Muhammed Malas, oyunlarını sergileyecek sahne bulamayınca evlerini ?tiyatro salonu? yapmış. FOTOĞRAFLAR: HEDİYE LEVENT / AA

Suriyeli iki kardeş, üç kez başvurdukları devlet tiyatrosuna kabul edilmedi ama tiyatro salonuna çevirdikleri oturma odasında kendi yazdıkları oyunları her gece 15 kişiye oynuyor

ŞAM - Suriye’de evlerinin bir odasını tiyatroya çeviren tiyatrocu ikiz kardeşler Ahmed ve Muhammed Malas’ın ünleri, Suriye’nin yanı sıra Mısır ve Yemen gibi Arap ülkelerinde de yayılıyor. Evlerinin 3 metrekarelik odasını tiyatro olarak düzenleyen kardeşler, müzik için cep telefonunu, dekor olarak odadaki dolapları, rüzgâr efekti için vantilatörü kullanıyor. Ücretsiz izlenebilen oyunlara en fazla 15 izleyici kabul edilebiliyor. Bu yüzden oyunu izlemek isteyenlerin yer ayırtması gerekiyor. 

Bakanlık onayı gerekiyor
Tiyatro odasının girişinde oluşturulan bekleme salonunun duvarlarında, yabancı ve Suriyeli tiyatro oyuncularının fotoğrafları, oyun afişleri ve Malas kardeşleri izlemeye gelen önemli kişilerin bıraktığı küçük hediyeler ve notlar göze çarpıyor. Suriye Devlet Tiyatrosu’nun sınavlarına üç kez girdiklerini, ancak üçünde de kabul edilmediklerini anlatan Malas kardeşler, “Bütün zorluklara rağmen, savaşmaya devam etmemiz gerektiğini düşündük” diyor. Devlet tiyatrosuna girmekten vazgeçen kardeşler, kendi yazdıkları oyunları sergilemek üzere tiyatro arayışına girdiklerini, ancak bu kez de karşılarına ‘izin bürokrasisinin’ çıktığını belirtiyor. Yazdıkları oyunları kültür bakanlığına inceletip izin almak için bir süre uğraşan kardeşler, özel tiyatroda oynamak için de sponsor bulamayınca, kendi işlerini kendileri yapma kararına varmış. “Neyse ki ailemizden izin almak için bürokrasiyi aşmamız gerekmiyordu” diyen Malaslar, yedi ay önce ev tiyatrosuna başlamış ve oyunlarını 75 kez sergilemiş. Devlet tiyatrosunun bazı oyuncularının kendilerini izlemeye geldiğini anlatan Malas kardeşler, “Tiyatrodan oyuncular ve sınav komisyonunda bulunanların bir kısmı bizi izledi ve çok beğendi. Tiyatroya davet ettiler, bu kez biz kabul etmedik” diyor. Ancak kültür bakanlığının davetini istediklerini ve bakanlığın davetini kabul edeceklerini kaydeden kardeşler, “Burası bizim ülkemiz. Ülkemizden değil, bürokrasiden ve kötü insanlardan nefret ediyoruz” diye konuşuyor. 

‘Hümeyra’yı çok beğeniyoruz’
Türkiye’de bir tiyatroda oynamak istediklerini belirten kardeşler, Aziz Nesin’in bazı kitaplarını okuduklarını ve oyunlarını seyrettiklerini söylüyor. Suriye’de geçen yıllarda düzenlenen bir tiyatro festivalinde Hümeyra ve Şebnem Dönmez’in de rol aldığı bir oyunu izlediklerini anlatan ikiz kardeşler, Hümeyra’yı çok beğendiklerini ifade ediyor. Suriyeli tiyatro oyuncuları ve eleştirmenlerin de kendilerini izlemeye geldiğini anlatan kardeşler, oyunculuk kariyerlerine nasıl devam edeceklerine henüz karar veremediklerini belirtiyor. Malas kardeşler, “Bizi izlemeye gelen eleştirmenler ya da tiyatro oyuncuları, ev tiyatrosunun ilk kez yapıldığını söylüyor. Böyle devam etmemizi tavsiye ediyorlar. Geçen haftalarda Mısır’dan bir teklif aldık. Gidip gitmeme konusunda kararsız kaldık. Çünkü insanlar bizi ev tiyatrosuyla tanıyor ve bizim tek farkımız bu” diyor. (aa)