Oyuncaklarla Avrupa krizi!

Oyuncaklarla Avrupa krizi!
Oyuncaklarla Avrupa krizi!
ATM'lerce esir alınan insanlar, mültecilerle çevrelenmiş tatilciler, eli silahlı Altın Şafak üyeleri ve Viking başlığıyla 'köpek bakıcısı' olarak Angela Merkel... Yunan bir güncel sanatçı, Avrupa krizini oyuncaklarla canlandırıyor. Ve oyuncak firması artık durmasını istiyor!

RADİKAL - Her şey 2013’te, Nikos Papadopoulos büyük oğlu John-Marios ile oynarken başlamış: “Uykudan önce Playmobil oyuncakları kullanarak ‘uyuyormuş gibi’ yapıyorduk. Birden bu sahneleri sadece ev yaşamımızda değil de toplumun tümüyle alakalı olarak kullanma fikri geldi aklıma.” Bu fikirle birlikte 36 yaşındaki Selanikli mizah yazarı, Yunanistan’ın son sanat yıldızı haline gelmeye başlamış. Playmobil oyuncaklarına 900 euro harcayarak hazırladığı onlarca ‘işi’, stüdyo olarak kullandığı, evinin oturma odasına sıralamaya başlamış. Papadopoulos bu oyuncaklarla Yunan toplumundaki vaziyeti, kendi politik görüşleri çerçevesinde, satirik bir dille canlandırıyor. Daha sonra da yaptığı ‘yerleştirmeleri’ fotoğraflayıp Facebook’taki Plasticobilism fan sayfasında yayımlıyor.
Papadopoulos ilk ‘işini’ 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü için yapmış. Daha sonra mülteci krizine odaklanmış. İşlerinden birinde oyuncak bir kadın plajda güneşlenirken, denizden başörtülü bir kadın ve kucağında bir oğlan çocuğu çıkıyor…  “İnsanlara ‘kaçak göçmen’ yoktur, sadece ‘göçmenler’ vardır”ı söylemek istedim” diyen Papadopoulos, oyuncaklarla yarattığı sahneleri kimi zaman gerçek haber fotoğraflarından ilhamla oluşturuyor: “Sadece kendilerini düşünen, savaştan kaçan insanları hiç umurlarında olmayanlara bir mesaj bu. Tek istedikleri kendileri ve çocukları için daha güvenli ve iyi bir hayata sahip olmak.”
Papadopoulos’un ‘hedeflediği’ politik durumlar arasında Yunanistan’ın uzun süredir içinde bulunduğu finansal kriz de var. Oyuncak enstalasyonlarından birinde, bir adamı bir ATM makinesine zincirlerle bağlı olarak resmetmiş. Ülkesinde bankadan günde sadece 60 euro çekilebilen günlere atıfta bulunuyor: “O dönem insanlar bu bankamatiklerin kölesi gibi olmuştu.” Bir başka yerleştirmede ise yine ülkesinin mali krizine atıfta bulunarak, iki Yunan politikacıyı (Ki bunların da Yunan başbakanı Alexis Tsipras ile Yeni Demokrasi Partisi lideri Vangelis Meimarakis olduğunu söylüyor) Alman başbakanı Angela Merkel’in ‘köpekleri’ olarak resmetmiş.  
“Ülkemde olanlar insanların umudu, optimizmleri ve gülümsemeleri tükendi. Ülkemde onur, bağımsızlık ya da adalet kalmadığını düşünüyorum” diyen sanatçı bir başka işinde de ülkesinin aşırı sağcı partisi Altın Şafak’ı eleştiriyor. Bir Altın Şafak üyesi, elinde topuz ve bıçakla yerde duran bir beyne saldırıyor: “Demokratik ve özgür ifadelere tahammülleri yok.” 
Papadopoulos’un politikacıları ve ülkesindeki politik durumu eleştirdiği işleri beğeniyle karşılayan çok ama Alman oyuncak firması Playmobil durumdan rahatsız. Firma, sanatçının oluşturduğu ilk fan sayfasını marka haklarını gerekçe göstererek kapattırmış. Yeni sitesini açtığında da sitede politik içerik olması durumunda yine aynı işlemi yapacakları yönünde kendisini uyarmışlar… Karşılıklı müzakereler neticesinde fotoğrafların markayla herhangi bir bağı olmadığı konusunda resmi olarak anlaşmış durumdalar.

Papadopoulos “Satın aldığım bir oyuncağı istediğim gibi kullanırım. Bu bir kalem markasının bana o kalemle bazı şeyleri yazmayı yasaklamasına benziyor” diyor. (The Guardian)