Oyuncu Maral Büyüksaraç'tan 'uyuşturucu' haberlerine tepki

Oyuncu Maral Büyüksaraç'tan 'uyuşturucu' haberlerine tepki
Oyuncu Maral Büyüksaraç'tan 'uyuşturucu' haberlerine tepki
Uyuşturucu davası nedeniyle 'polis tarafından her yerde arandığı', 'evinin basıldığı ve kaçtığı' haberleri yapılan genç oyuncu, 18 yaşına henüz girdiğini söyleyerek yazılanlara tepki gösterdi.

RADİKAL – Geride bıraktığımız 2014 yılının son günlerinde, çok genç bir oyuncunun, bir adli süreç dolayısıyla yaşadıkları sıklıkla gündeme geldi. 18. yaşına geçtiğimiz pazar günü giren oyuncu Maral Büyüksaraç’ın adı, pek çok tanınmış dizi ve tiyatro oyuncusunun da gözaltına alındığı bir ‘uyuşturucu operasyonu’nda geçmiş; ancak o sırada 18 yaşından küçük olan Büyüksaraç’ın dosyası, uyuşturucuyu ‘sadece kullanmakla’ suçlandığı için ayrılmıştı. Genç oyuncu hakkında daha sonra, ''uyuşturucu madde kullanmak ve satın almak'' suçlamasıyla ve 2 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı. Maral Büyüksaraç’ın, İstanbul 64. Asliye Ceza Mahkemesi’nde 14 Ocak 2015’te görülecek duruşmaya avukatıyla birlikte katılması bekleniyor.

Ancak yasal süreç ve oyuncunun 18 yaşından küçük olması, bu konunun gözden uzak tutulabilmesine yetmedi. 2014 yılının son günlerinde önce Cihangir’deki evinin narkotik şubeye bağlı polislerce basıldığı ve evde bulunamayan Maral Büyüksaraç’ın “her yerde arandığı” haberleri yayıldı. Ardından genç oyuncunun savcılık ifadesindeki detaylar ortaya çıktı ve bu haber de gazetecilik tabiriyle ‘köpürtüldü’… Oysa hem tüm bu haberler çıktığında 18 yaşını doldurmamış olan Maral Büyüksaraç’ın hem de işadamı babası Mete Büyüksaraç’ın tüm bu olanlara itirazı var.

‘Polis tarafından her yerde arandığı’ yönündeki haberler dolaşımdayken konuştuğumuz Maral Büyüksaraç, Emniyet görevlileriyle bir telefon konuşması yaptığını ve ‘arandığı’ yönünde kendisine bir şey söylenmediğini belirtiyor şaşkınlıkla: “Emniyetten beni aradılar, avukatımın Türkiye 'de olmadığını söyledim. Geldiği gün ifadeye geleceğimi bildirdim. Bu kadar…”


Adnan Şen, Ajda Pekkan gibi isimlerin kendisine destek verdiğini belirtiyor, “'Bana inandılar, destek verdiler. Şu anda en çok ihtiyacım olan şey bu. Daha 17 yaşındayım. Bu yapılanları hak etmiyorum. Ben bağımlı biri değilim.”

Polisin evine geldiği ve gazetelere ‘baskın’ olarak aksettiği gün evde arkadaşlarının olduğunu ve kendisinin, “değil evde bulunmak, Türkiye’de bile olmadığını’, New York'ta bulunduğunu vurguluyor ısrarla: “O gün bir arkadaşım aradı. ‘O tarafta çekimin olacak sonrası sana geçelim’ dedi. ‘Yurtdışındayım, sen geç, geçerken de markete uğra benim orda eşyalarım var’ demiştim. Bu yanlış anlaşılmış. Her gece eve giderken belli başlı şeyler alır çıkarım. Sigarayı çok tükettiğimi herkes bilir bu da o iddialara pay vermiş oldu'' diye konuştu.


BABA BÜYÜKSARAÇ HASSASİYET BEKLİYOR
Maral Büyüksaraç’ın babası, ünlü iş adamı Mete Büyüksaraç ise kızının 17 yaşını henüz bitirdiğini hatırlatarak özellikle basından hassasiyet beklediklerini söylüyor: “Stresli bir iş yapıyor, hassas ve sanatçı ruhlu bir kız o. Adli Tıp’ta uyuşturucu kullandığı çıkacak, ama Türkiye'de eminim 2-3 kere uyuşturucu kullanan tek kişi benim kızım değil. Bu onun hayatını etkilememeli. Her şeyden önce o bir sanatçı ve henüz 17 yaşında. Lütfen herkes bizim hassasiyetimizle davranırsa çok seviniriz.”Geçtiğimiz cumartesi günü 18. yaş gününü kutlayan oyuncu Maral Büyüksaraç (sağda), doğum günü partisinde ablası Bergüzar Büyüksaraç ile birlikte.