Oyunculardan Füsun Demirel'e güçlü destek

Oyunculardan Füsun Demirel'e güçlü destek
Oyunculardan Füsun Demirel'e güçlü destek
Sosyal medyada maruz kaldığı saldırıdan sonra rol aldığı 'Aile İşleri' adlı diziden çıkarılan Füsun Demirel'e meslek örgütü Oyuncular Sendikası, ÇASOD, BİROY ve Uluslararası Gezici Filmmor Kadın Filmleri Festivali'nden destek mesajları geldi.

RADİKAL - Cumhuriyet gazetesinde pazar günü yayımlanan söyleşisinde "Gerilla rolünü oynamak isterdim" sözlerini kullanmasının ardından sosyal medyada lince uğrayan, rol aldığı ATV dizisi ' Aile İşleri 'nin kadrosundan çıkarılan Füsun Demirel 'e Oyuncular Sendikası, ÇASOD (Çağdaş Sinema Oyuncuları Derneği), BİROY (Sinema Oyuncuları Meslek Birliği) ve Uluslararası Gezici Filmmor Kadın Filmleri Festivali 'nden destek geldi. Oyuncular Sendikası adına yapılan açıklamada, başarılı oyuncunun dizideki görevine tek taraflı olarak son verilmesi kınanırken, Filmmor'un sosyal medya hesaplarından paylaşılan mesajda da "Füsun Demirel yalnız değildir" denildi.

Oyuncular Sendikası'nın açıklaması şu şekilde: 
Oyuncular Sendikası oyuncuların çalışma koşullarını iyileştirmek için çalışmalar yürütmekle yükümlüdür. Bu çerçevede yaptığı faaliyetlerden bir tanesi de, oyuncu sözleşmelerinin hukuka uygun bir şekilde yapılmasını sağlamaktır. Sendikamızın sözleşmeler konusunda yürüttüğü genel faaliyetlerin yanı sıra üyelerimiz dilediği takdirde dikkat edilmesi gereken konular hakkında sendika avukatlarımızdan görüş alabilir, sözleşmelerini haklarının bilincinde olarak düzenleyebilirler. Bununla beraber maalesef hâlâ sözleşmelerimizde hukuka aykırı birçok maddenin dayatılması ile karşı karşıya kalıyoruz. Üyemiz Füsun Demirel'in sözleşmesinde yer alan hukuka ve insan haklarına aykırı maddeler nedeniyle işine tek taraflı olarak son verildi. Bu ve bunun gibi maddeler sadece Füsun Demirel’in sözleşmesinde değil hemen hemen tüm sözleşmelerde yer almaktadır.

Demokratik bir ülkede her vatandaşın hakkı olduğu gibi, üyemiz de duygu ve düşüncelerini paylaşmıştır. Bu bağlamda üyemiz Füsun Demirel hakkında çıkan haberlerin çarpıtılmasından sonra kendisinin yapmış olduğu son derece samimi açıklamaların tekrar gözden geçirilmesini temenni ederiz./OYUNCULAR SENDİKASI

Füsun Demirel'in rol aldığı sahneleri yeniden çektiler


Uluslararası Gezici Filmmor Kadın Filmleri Festivali ise şu açıklamayı paylaştı:

#FüsunDemirelYalnızDeğildir
Füsun Demirel’in mesleğini icra etmekten başka bir anlam taşımayan sözlerini çarpıtarak ona tehditler yönelten, eleştiri kisvesi altında onu itibarsızlaştırmaya çalışan kişi ve grupları ve yarattıkları hezeyanı şiddet örneği olarak değerlendiriyoruz.
Füsün Demirel bir oyuncu ve bir gazete röportajında oynamak istediği bir karakterden söz etti. Malum oyuncular rol icabı öldüklerinde ölmez, katil olduklarında öldürmez, diktatör olduklarında demokratik haklarınızı çiğnemez ya da çete reisi olduklarında banka soyup uyuşturucu ticareti yapmazlar. Bu karalamaların ciddiye alınmaması ve bu karalamalar nedeniyle Füsun Demirel’in kişiliğine yöneltilen her türlü hakaret, tehdit ve tacize karşı yetkililerin önlem alması gereğine de dikkat çekeriz. Bu karalama sonrası Füsun Demirel gibi iyi bir oyuncuya sahip çıkıp haklarını koruması gereken yapım şirketinin, sözleşmesine tek taraflı olarak son vermesini de kınıyoruz.
Kâh 1999 Marmara Depremi sonrası Gölcük Kadın Çadırı’nda, 8 Mart’ta France Rame-Dario Fo Kadın Oyunları’nı oynarken, kâh bir kadın yönetmenin ilk kısa filminde hep yanında, yanımızda olan yol arkadaşımız Füsun Demirel elbette yalnız değildir, tabii ki yanındayız. Bu hezeyan halinden kaygı duyuyoruz. Herkesi dinlemeye, anlatmaya ve dayanışmaya davet ediyoruz.     

ÇASOD: KAYGI İLE TAKİP EDİYORUZ

Çağdaş Sinema Oyuncuları Derneği'nin Demirel'le ilgili yaptığı açıklama ise şöyle, "Eski başkanlarımızdan sayın Füsun Demirel'e yönelik bir röportajı üzerinden sosyal medya ve basında nefret söylemi ve linç kampanyasına varan, eleştiri sınırlarını aşan ifadeleri kaygı ile takip etmekteyiz. Bu kederli ve hassas dönemde bireyleri hedef göstermek, ötekileştirmek, linç kampanyaları düzenlemek yerine; toplum olarak birbirimizin yaralarını sarmak, şiddetin her türlüsüne karşı ortak duruş sergilemek için elimizden geleni yapmamız gerektiğine inanıyoruz. Tehdide, yargısız infaza ve işine son verilmeye varan yaklaşımlara ne gerekçe ile olursa olsun karşı olduğumuzu saygı ile birdiririz."

BİROY: SAVAŞ AÇILMASI 'İNANILMAZ' VE 'UTANDIRICI'

Sinema Oyuncuları Meslek Birliği yaptığı açıklamada, "Füsun Demirel'in bir röportajda oyunculuk hedefleriyle ilgili söylediği şeyler, profesyonelliği ve sanatına tutkusuyla sarf ettiği sözlerdi. Tüm dünyada, tiyatrodan sinemaya oyunculuğun en büyük isimlerinin performanslarıyla ilgili her zaman böyle hedefleri, tutkuları olmuştur ve bunu dile getirmişlerdir. Böylesine acılı olduğumuz ve hassas bir dönemde Füsun Demirel'in sözlerinin spekülasyon malzemesi haline getirilmesini, gerçek acılar ve yıkımlar yaşanırken bir oyuncunun mesleki - sanatsal hayaline savaş açılmasını tek kelimeyle 'inanılmaz' ve 'utandırıcı' buluyoruz. Kimi yayın organları ve sosyal medyada hedef haline getirilmesini, oyuncunun değersizleştirilmeye çalışılmasını ve işini kaybetmesine kadar giden hoyratlığı, vicdansızlığı derin bir kaygıyla karşılıyor ve kınıyoruz. Meslektaşımız Füsun Demirel'in sonunda kadar yanındayız." ifadelerine yer verdi.