Oyuncuların seçimi de 'Argo'

Oyuncuların seçimi de 'Argo'
Oyuncuların seçimi de 'Argo'
Altın Küre ve Amerikan Yapımcılar Birliği'nin yanı sıra pek çok eleştirmen derneğinin ödüllerini toplayan 'Argo', bu kez Amerikan Oyuncular Birliği'nden toplu performans ödülü aldı

Ben Affleck’in yönetip başrolünde oynadığı ‘Argo’, sağlam adımlarla Oscar’a yürüyor. Altın Küre ve Amerikan Yapımcılar Birliği’nin (PAG) yanı sıra pek çok eleştirmen derneğinin ödüllerini toplayan ‘Argo’, bu kez Amerikan Oyuncular Birliği’nden (Screen Actors Guild/ SAG) toplu performans ödülü aldı. Önceki akşam Los Angeles’taki törende ekibi adına ödülü alan Ben Affleck, “Bu ödülüm benimle ilgili yok, filmdeki herkesin başarısı” dedi.
Spielberg’in yönettiği ‘Lincoln’de ABD Başkanı Abraham Lincoln’ü canlandıran Daniel Day-Lewis en iyi erkek oyuncu seçilirken kadın oyuncu ödülü ‘Umut Işığım’daki rolüyle Jennifer Lawrence’ın oldu. Üç Oscar sahibi Day-Lewis, “Bana Abraham Lincoln’ü sanki bir aktör öldürmüş gibi geliyor. O yüzden her nasılsa Lincoln’ü canlandıran oyuncular onu tekrar hayata döndürüyor gibi hissediyorum” diye konuştu. Anne Hattaway ise Victor Hugo’nun ünlü eserinden uyarlanan ‘Sefiller’deki performansıyla kazandığı en iyi yardımcı kadın oyuncu ödülünü alırken “İlk SAG kartımı 14 yaşındayken almıştım, bu bana sanki bir dünyanın başlangıcı gibi gelmişti. Beni bu diğer mükemmel kadınlara beraber ödüle layık gördüğünüz için teşekkür ediyorum” dedi. Gecenin en anlamlı ödülü olan yaşam boyu başarı ödülü ise 1960’ların ünlü komedisi ‘The Dick Van Dyke Show’ ve ‘Mary Poppins’ müzikalindeki performanslarıyla tanınan 87 yaşındaki Dick Van Dyke’a verildi. Dyke, “Bu yaşlı bir adam için çok iyi bir ödül” diye konuştu.

SAG Ödülleri
SİNEMA
En iyi toplu performans: Operasyon: Argo (Argo)
Erkek oyuncu: Daniel Day-Lewis (Lincoln)
Kadın oyuncu: Jennifer Lawrence (Umut Işığım)
Yardımcı erkek oyuncu: Tommy Lee Jones (Lincoln)
Yardımcı kadın oyuncu: Anne Hathaway (Sefiller)
Dublör kadrosu: Skyfall

TELEVİZYON
En iyi erkek oyuncu - Minidizi/TV filmi
Kevin Costner / “Devil Anse” Hatfield - “HATFIELDS & McCOYS” (History)
En iyi kadın oyuncu - Minidizi/TV filmi
Julianne Moore / Sarah Palin - “GAME CHANGE” (HBO)
En iyi erkek oyuncu - Drama
Bryan Cranston / Walter White “Breaking Bad” (AMC)
En iyi kadın oyuncu - Drama
Claire Danes / Carrie Mathison - “HOMELAND” (Showtime)
En iyi erkek oyuncu - Komedi
Alec Baldwin / Jack Donaghy - “30 ROCK” (NBC)
En iyi kadın oyuncu - Komedi
Tina Fey / Liz Lemon - “30 ROCK” (NBC)
En iyi oyuncu kadrosu - Drama
Downton Abbey
En iyi oyuncu kadrosu - Komedi
Modern Family (ABC)
En iyi dublaj kadrosu
Game of Thrones (HBO)