Oyuncuların seçimi de 'Argo'

Oyuncuların seçimi de 'Argo'
Oyuncuların seçimi de 'Argo'

Ben Affleck’in yönetip başrolünde oynadığı ‘Argo’, Oscar’a yürüyor. Altın Küre ve Amerikan Yapımcılar Birliği’nin (PAG) yanı sıra pek çok eleştirmen derneğinin ödüllerini toplayan ‘Argo’, bu kez Amerikan Oyuncular Birliği’nden (Screen Actors Guild/ SAG) toplu performans ödülü aldı. Önceki akşam Los Angeles’taki törende ekibi adına ödülü alan Ben Affleck, “Bu ödülün benimle ilgisi yok, filmdeki herkesin başarısı” dedi.
Spielberg’ün yönettiği ‘Lincoln’de ABD Başkanı Abraham Lincoln’ü canlandıran Daniel Day-Lewis en iyi erkek oyuncu seçilirken kadın oyuncu ödülü ‘Umut Işığım’daki rolüyle Jennifer Lawrence’ın oldu. Üç Oscar sahibi Day-Lewis, “Abraham Lincoln’ü sanki bir aktör öldürmüş gibi geliyor. O yüzden her nasılsa Lincoln’ü canlandıran oyuncular onu tekrar hayata döndürüyor gibi hissediyorum” dedi.
Anne Hattaway ise ‘Sefiller’deki performansıyla kazandığı en iyi yardımcı kadın oyuncu ödülünü alırken “İlk SAG kartımı 14 yaşındayken almıştım, bu bana bir dünyanın başlangıcı gibi gelmişti. Beni bu diğer mükemmel kadınlara beraber ödüle layık gördüğünüz için teşekkür ediyorum” dedi. Yaşam boyu başarı ödülü ise 60’ların ünlü komedisi ‘The Dick Van Dyke Show’ ve ‘Mary Poppins’ müzikalindeki performanslarıyla tanınan 87 yaşındaki Dick Van Dyke’ın oldu.

SAG Ödüllerİ

SİNEMA
En iyi toplu performans: Operasyon:
Argo (Argo)
Erkek oyuncu: Daniel Day-Lewis (Lincoln)
Kadın oyuncu: Jennifer Lawrence (Umut Işığım)
Yardımcı erkek oyuncu: Tommy
Lee Jones (Lincoln)
Yardımcı kadın oyuncu: Anne Hathaway
(Sefiller)
Dublör kadrosu: Skyfall
TELEVİZYON
Erkek oyuncu (drama):
Bryan Cranston (Breaking Bad)
Kadın oyuncu (drama): Claire Danes (Homeland)
Erkek oyuncu (komedi): Alec Baldwin (30 Rock)
Kadın oyuncu (komedi): Tina Fey (30 Rock)
Erkek oyuncu (mini dizi/TV filmi): Kevin Costner (Hatfields&McCoys)
Kadın oyuncu (minidizi/TV filmi): Julianne Moore (Game Change)
Toplu oyuncu performansı (drama): Downton Abbey
Toplu oyuncu performansı (komedi): Modern Family
Dublaj kadrosu: Game of Thrones